Hoppa till innehåll

Ny tävling vill stötta juniorerna

Slår ett slag för juniorverksamheten.

Martin Strömberg

Slaget För Juniorerna är inte bara en juniortävling, den är öppen för alla som vill tävla under avslappnade former, men däremot går 60 procent av intäkterna direkt till klubbarnas juniorverksamheter.
– Målet är att göra det så smidigt som möjligt för deltagarna att anmäla sig, swishar man startavgiften innan sin sällskapsrunda och anger golf-id så är man anmälda till tävlingen, berättar Kristofer Karlsson, initiativtagare till Slaget För Juniorerna.

Efter ronden registerar deltagarna sitt resultat på tävlingens hemsida.

Tävlingsperioden sträcker sig från 1 maj till 15 september och fyra spelare från varje klubb kvalificerar sig för en riksfinal.

 

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren björn hellgren i militärgröna golfkläder
Tournytt

Stark rond av Hellgren i Riyadh

Klättrade till delad 31:a plats inför historisk slutrond.

golfspelaren joakim lagergren och caddien jesse karlsson flyttar stenblock på en golfbana
Tournytt

Karlssons stenröjning hjälpte Lagergren i toppstriden

Joakim Lagergren är med i toppstriden i Qatar Masters inför helgen. På hål 2 fick caddien Jesse Karlsson rycka in och röja undan stora stenblock åt sin spelare.

golfspelaren talor gooch i blå luvtröja och vit golfkeps
Tournytt

Vill inte se fler förändringar för att tillmötesgå OWGR

Nyblivne kaptenen Talor Gooch tycker inte att LIV Golf ska göra ytterligare ändringar bara för att anpassa sig till OWGR.

Schauman, Hallberg och Bohlin förlänger

Senaste nytt från golfklubbar och golfbranschen.

Svensk Golf

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

De vill återuppliva golfbana – behöver 700 000kronor

Med entusiasm och engagemang kan man göra det mesta. Fråga bara Anna Magnusson med projektgrupp, som jobbar för att återuppliva Sollerö Golfklubb genom reinkarnationen kallad Solön.

Jesper Johansson

Jonas Blixts “proffstävling” för juniorer på Hammarö

I september kommer Jonas Blixt hem till moderklubben Hammarö GK och arrangerar sin "proffstävling" för juniorer.

CM Hellsten

265 tävlingar under midsommar

Under midsommarhelgen arrangeras 265 tävlingar – från Skåne till Norrbotten.

CM Hellsten

”Förberedda inför ett eventuellt proffsliv”

En ny juniortävling ska ge deltagarna en känsla av hur det är på proffstouren.

CM Hellsten