Hoppa till innehåll

Ny ledare på listan ingen (?) vill toppa

Denny McCarthy är ny rekordhållare på PGA Tour – Alex Norén är trea.


Denny McCarthy har haft en stabil karriär på PGA Tour – men saknar fortfarande det som definierar de flesta spelares framgång: en seger.

Efter att ha blivit proffs 2015 tog sig amerikanen upp till PGA Tour 2017, där han sedan dess haft en stadig tillvaro. Han har varit topp 30 i världen, levererat fina resultat i majors och klarat kvalgränsen i över 70 procent av sina starter.

Men efter Valspar Championship 2026 står det klart att 33-åringen nu innehar ett rekord få vill ha.

Med sin 26:e plats i tävlingen spelade McCarthy in ytterligare drygt 69 000 dollar – vilket tog honom till totalt 21 595 564 dollar i karriärintäkter på PGA Tour. Därmed passerade han tidigare rekordhållaren Ben An och är nu den spelare som tjänat mest pengar utan att ha vunnit en enda tävling.

Nära många gånger

McCarthy har varit nära segern vid flera tillfällen. Bland annat slutade han tvåa i Memorial Tournament 2023 och i Valero Texas Open 2024 – båda gångerna efter att ha förlorat i särspel.

Med ett snitt på nära 100 000 dollar per start är det knappast synd om amerikanen ekonomiskt. Men i elitidrotten är det titlar som räknas – inte intäkter.

McCarthy är en av 20 spelare som tjänat över 10 miljoner dollar på PGA Tour utan att vinna. Närmast bakom honom på listan finns Patrick Rodgers (20 160 112 dollar), medan Alex Norén är främste europén med 18 336 571 dollar. Norén, 43, som i THE PLAYERS Championship för två veckor sedan gjorde sin 200:e start på PGA Tour, har klarat 145 kvalgränser, slutat tvåa vid tre tillfällen och trea vid sex. Totalt har han 27 topp 10-placeringar.

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelare med driver och golfkläder
Tournytt

Norén visar stabilitet inför slutspelet

Alex Norén stod för en lovande öppningsrond i North Carolina.

LIV Golf Invitational - London - Preview Day Three
Tournytt

Därför lämnade Asian Tour LIV Golf

Asian Tour var nära att förlänga samarbetet med LIV Golf. Men efter PIF:s kursändring valde touren i stället en allians med PGA Tour och DP World Tour.

golfspelare på övningsområde
Tournytt

Nya investerarens krav: Stjärnorna måste stanna

LIV Golf är nära en ny finansieringslösning. Men enligt uppgifter vill de nya investerarna först ha garantier för att tourens största profiler blir kvar.

Norén visar stabilitet inför slutspelet

Alex Norén stod för en lovande öppningsrond i North Carolina.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Sista chansen – så ser du Wyndham Championship

PGA Tour avslutar den vanliga säsongen i North Carolina. Tre svenskar jagar viktiga placeringar inför FedExCup-slutspelet.

Då startar Åberg och svenskarna i Scottish Open

Åberg i utvald grupp tillsammans med Thomas och Reed de två första ronderna.

Martin Strömberg

Två svenskar på PGA Tour-listan ingen vill vara med på

Alex Norén och Henrik Norlander tillhör spelarna med flest starter på PGA Tour utan en seger.

Han vann måndagsavslutningen på PGA Tour

72 hål räckte inte för att skilja världsettan Scottie Scheffler och Viktor Hovland åt. Travelers Championship avgjordes i särspel på måndagen.