Hoppa till innehåll

Norén vann i Frankrike

Smög genom fältet sista dagen

Martin Strömberg

Det blev en lite tyngre resa för ledande Marcus Kinhult sista dagen.

Men det blev ändå en svensk seger – Alex Norén kom smygandes genom fältet och vann Open de France på kommande Ryder Cup-banan Le Golf National.

– Jag försökte bara ta mig till sex, sju, åtta under och kanske ta mig till särspel. Jag trodde aldrig att jag skulle vinna, sa en lycklig Norén under segerintervjun efteråt.

Norén gick runt på 67 slag sista ronden efter två birdies sista tre hålen och när han rullade i sin korta parputt på 72:a hålet var han ett slag bakom Julian Suri och Chris Wood.

– Det var fantastiskt att få rulla i birdien på 17:e när det verkligen behövdes.

Men när den duon tappade slag på sluthålen stod Norén plötsligt som segrare på sju under par.

Kinhult kämpade och slet men missade lite från tee och hade heller inget flyt på greenerna. Skaftöspelaren avslutade med 76 slag sista ronden men fick ändå knyta näven på sista greenen då han rullade i en sexmetersputt för par och en delad femteplats.

Den placeringen innebär att han kommer att få göra majordebut på Carnoustie under The Open mellan den 19-22 juli.

För Noréns del innebär segern i Frankrike hans tionde på ET och att han tar stora steg mot en plats i höstens Ryder Cup.

Han klättrar också till en andraplats på Race to Dubai.

Den svenska succén fullbordades av Alexander Björks delade åttondeplats samt Henric Stureheds delade tolfteplats.


Mer från samma ämne

Läs också

Adam Wallin
Tournytt

Svenskarna kvar på rätt sida i Tourfinalen

Blomstrand och Wallin spelar tillräckligt bra på Mallorca.

Kim Campbell
Tournytt

PGA Tour-spelarnas tabbe på sluthålet

Glömde grundprincipen – båda straffades med dubbelbogey

Henrik Stenson Simmons Bank
Tournytt

Ny kanonrond av Stenson – tvåa i Arkansas

Gjorde nio birdies första ronden för 65 slag.

Så gick det i streckstriden på DP World Tour

Tre svenskar klara för slutspelet – andra får sikta på kvalskolan nästa vecka.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Kinhult topp 10 – annars tung svenskdag i Sydkorea

Marcus Kinhult håller sig kvar bland de tio bästa i Genesis Championship. För flera av de andra svenskarna blev fredagen betydligt tyngre.

Lagergren bäst av svenskarna på Wentworth

Delade tiondeplatsen. Nedåt sista ronden för Åberg.

Följ Åbergs segerjakt på Wentworth

Tre slag bakom orutinerad duo inför sista ronden av BMW PGA Championship.

Åtta birdies av Åberg

Blandar sig i segsrtriden efter 67-rond på Wentworth.