Hoppa till innehåll

Nordqvist delad tvåa i Singapore

Kan det bli en blågul seger i Singapore? Efter 18 hål är Anna Nordqvist delad tvåa, bara ett slag bakom ledande Michelle Wie.

Jesper Johansson

Anna Nordqvist spelar sin andra tävling för året och ser ut att redan nu hittat fin form. Efter 18 hål i Singapore är majorvinnaren delad tvåa, ett slag bakom ledande Michelle Wie.

Amerikanska ledaren, som bytt putteknik under vintern, startade med åtta birdies i HSBC Womens Champions och är totalt sex under par.

– Det var en stabil start. Jag hade roligt där ute, det var kul att spela, sa hon till LPGA.com efter rundan.

Michelle Wie har inte vunnit på touren sedan 2014 och har haft skadebekymmer. Men de är nu borta, och hon njuter av att vara ute och spela.

– Det känns bra att spela utan så mycket smärta. Att gå ut där och bara spela lite golf och fokusera på mitt spel, snarare än att försöka ta mig i må. Jag är stolt över mig själv.

Pernilla Lindberg är den andra blågula spelaren i veckans tävling. Hon är delad 38 efter en runda på par.

Här är ledartavlan.

 

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren ludvig åberg med golfklubba på golfbana i england
Tournytt

Så ser du Åberg i FedEx Open de France

Ludvig Åberg är tillbaka på Le Golf National. Här är svenskarna, stjärnorna och tv-tiderna för FedEx Open de France.

golfspelare på golfbana invid stilla havet
Tournytt

TourTempen – Bara en tidsfråga för Stenson

I TourTempen lyfter vi förra veckans starkaste prestationer, största besvikelser och snackisar som skakar golfvärlden.

PURE Insurance Championship - Round Three
Tournytt

Stenson tvåa på Pebble Beach

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.

Kapten Nordqvist: ”Vi är inte robotar”

Anna Nordqvist gör sitt första Solheim Cup som kapten. Då tänker hon lita på magkänslan – inte bara på siffrorna.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Anna Nordqvist avslutar karriären

En av våra allra största spelare genom tiderna lägger klubborna på hyllan.

Arwefjäll lyfte 33 placeringar i Women’s Open

Tre av fyra svenskor vidare till helgens spel i årets sista major.

Martin Strömberg

Två svenskor topp-fem i Skottland

Nordqvist fortsätter sin starka trend.

Ryu på väg mot majordubbel efter 60-rond

Nordqvist bästa svenska i Evian Championship på delad tiondeplats.

Martin Strömberg