Hoppa till innehåll

Morikawa fortsätter att nobba Norman

Collin Morikawa stödjer PGA Tour och DPWT och har ingen vilja att spela LIV Golf Invitational Series.

Världstrean Collin Morikawa säger återigen att han kommer var PGA Tour och DP World Tour trogen, att majortävlingar är mycket viktigare än pengar och han tänker inte spela på nya kontroversiella touren LIV Golf Invitational Series. 

– Min trohet är hos PGA Tour. Jag är såklart nyfiken på vad som pågår men jag bryr mig inte om vilka som kommer spela eller tjäna pengar. I slutändan är jag här för att vinna majors, PGA Tour-tävlingar och förhoppningsvis komma tillbaka och försvara min titel i Race to Dubai (nuvarande DP World Tour Rankings), säger Morikawa. 

Amerikanen har inlett den här säsongen med fyra topp 10-placeringar på nio starter. Bästa resultat är en delad andraplats i Genesis Invitational och han slutade femma i The Masters. 25-åringen vann sin andra majortitel i karriären förra året i The Open Championship och framhäver att det är titlar han vill åt främst och pengar i andra hand. 

– Jag vet inte alls vad jag tjänade förra året. Jag minns hur det var att hålla i The Claret Jug och visa den för folk och ta med den runt i stan och visa den för familjen. Det är de minnen du kommer att skapa, inte att jag tjänade X mängder dollar. Pengar är också viktigt på ett sätt, men jag frågade inte vad jag tjänade på att vinna The Open. 

15 av världens 100 bästa spelare ska ha ansökt om dispens för att spela första tävlingen av åtta i nystartade LIV Golf Invitational Series som spelas på Centurion Club utanför London 9–11 juni. Phil Mickelson är en av dem. Enligt The Telegraph har även Sergio Garcia och Louis Oosthuizen anmält sig. Totala prissumman är 25 miljoner dollar (mest någonsin i en golftävling). 54 hål, kanonstart och 48 spelare i 12 fyramannalag som tävlar i lag samt individuellt. 


Golfskolan – se våra instruktionsfilmer:


Mer från samma ämne

Läs också

golfspelare utan golfkepsar i vita golfkläder
Tournytt

TourTempen – Stjärnornas frånvaro sänder märkliga signaler

I TourTempen lyfter vi förra veckans starkaste prestationer, största besvikelser och snackisar som skakar golfvärlden.

golfspelaren bryson dechambeau i blåa golfkläder
Tournytt

DeChambeau tror på LIV 2.0: ”Ska göras rätt den här gången”

Stjärnorna lämnar och LIV Golf kämpar för sin överlevnad. Men Bryson DeChambeau tror på nystarten.

Björn Åkesson
Tournytt

Svenskar i särspel på måndagen

Fem svenskar vidare till Finalkvalet – två till kan bli klara på måndagen.

PGA Tour nära nytt miljardavtal – slutet för FedEx?

PGA Tour uppges vara nära ett miljardavtal med Visa. Samtidigt är framtiden för det mångåriga samarbetet med FedEx osäker.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Han har startat bäst av svenskarna i DP World Tour-kvalet

Jesper Sandborg fick en lysande start på andra steget av DP World Tour-kvalet. Totalt jagar 19 svenskar en plats i finalkvalet.

Garcia bekräftar: Lämnar LIV Golf och siktar på Ryder Cup

Sergio Garcia lämnar LIV Golf efter fyra säsonger. Nu siktar spanjoren på en återkomst till DP World Tour och Ryder Cup 2027.

Kinhult topp 10 – annars tung svenskdag i Sydkorea

Marcus Kinhult håller sig kvar bland de tio bästa i Genesis Championship. För flera av de andra svenskarna blev fredagen betydligt tyngre.

DeChambeau klar för DP World Tour-start – men stannar i LIV Golf?

Bryson DeChambeau gör comeback på DP World Tour i december. Samtidigt uppges han arbeta för att rädda LIV Golf.