Hoppa till innehåll

Mickelson vill inte till seniortouren: ”Bombar fortfarande från tee”

Phil Mickelson fyller 50 år 2020. Det innebär att han kommer ha rätt att spela på seniortouren. Men det verkar han inte speciellt intresserad av.

Jesper Johansson

Phil Mickelson debuterade på PGA Tour 1990. 30 år senare är han en av golfens största genom tiderna.
Fem majortitlar och totalt 44 segrar på PGA Tour innebär en karriär som få spelare ens kan drömma om att komma i närheten av. Och det som gör det än mer problematiskt för unga spelare som siktar på att överta Phil Mickelson i historieböckernas listningar är att den gode Mickelson inte verkar speciellt sugen på att sluta spela golf på absolut högsta nivå.

Amerikanen fyller 50 år den 16 juni 2020. Det innebär att han i teorin kan börja spela på PGA Tour Champions, den amerikanska seniortouren. Men ”Lefty” verkar inte speciellt sugen på det.

Inför veckans PGA Tour-tävling The American Express, tidigare Desert Classic, berättade Mickelson själv vad anledningen var:
– När jag slutar bomba från tee kommer jag spela på Champions Tour. Jag har fortfarande bra svinghastighet, så det finns ingen anledning för mig att inte spela på PGA Tour. Jag slår bollen minst lika långt som alla andra, sa Mickelson under en presskonferens.

– Jag har ärligt talat inte funderat så mycket på det och jag kommer inte göra det under de första sex månaderna av året heller. Det är härligt att ha möjligheten att byta tour, men det är också härligt att utmanas av att tävla på PGA Tour, säger Mickelson.

I och med att han fyller år i mitten av juni kommer möjligheten finnas för Mickelson att direkt veckan efter årets US Open, den enda majortitel Mickelson saknar på sin CV, delta i US Senior Open. En tävling som instiftades 1980 och alltså är tio år yngre än Mickelson själv.


Mer från samma ämne

Läs också

golfspelare och caddie på golfbana under golftävling
Tournytt

McIlroy fick två slags plikt – efter videogranskning

Rory McIlroys rond såg ut att sluta på 68 slag. Men efter en videogranskning förvandlades dubbelbogeyn till en åtta.

golfspelare med vit golfkeps och svart golfpiké svingar en golfklubba
Tournytt

Ljummen svenskstart på slutspelet

Mikael Lindberg inledde med 70 slag medan Joakim Lagergren fick en tyngre start. Francesco Laporta leder stort.

golfspelare i svarta golfkläder och vit golfkeps med järnklubba i händerna
Tournytt

Folke topp 5 efter stark öppning i Kina

Moa Folke inledde Aramco China Championship med 67 slag och är delad femma, bara två slag från ledningen.

Stenson i vinnarhålet – jagar första segern

Delar tredjeplatsen i Arkansas efter 68 slag andra ronden.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Mickelsons mörka år – fem saker vi vet

En enda tävling, inga majors och minst sagt turbulent utanför banan. Phil Mickelsons 2026 har blivit ett år helt utöver det vanliga.

Scheffler nära Tiger Woods historiska rekord

Scottie Scheffler kan redan i veckan gå om Tiger Woods och bli PGA Tours främste genom tiderna i inspelade prispengar.

Justin Rose: ”Jag tänker inte bara hänga kvar”

Justin Rose, 46, siktar fortfarande på segrar – inte på att vänta in seniortouren.

Genombrottet – Koivun segrare i tredje starten

Jättelöftet tog sin första proffsseger – trots press från Scheffler.