Hoppa till innehåll

Mickelson om Players Championship: ”Inget jag måste spela”

Phil Mickelson ser ut att inte spela årets Players Championship.

Jesper Johansson

Förra veckan vann Phil Mickelson AT&T Pebble Beach Pro-Am. Den här veckan är han i Los Angeles för att delta i Genesis Open på Riviera GC. Spelschemat är för tillfället tätt för amerikanen och därför kan han snart behöva vila. En tävling som därmed hänger löst är PGA Tours största tävling i egen regi, Players Championship.

Tävlingen, som spelas på TPC Sawgrass, avgörs i år i mars istället för maj som de senaste åren.
– Players Championship är inget jag måste spela. Jag känner inte att jag missar något eftersom jag är 48 år och har spelat där 25 gånger och dessutom vunnit. Om jag hade varit ung och i början av min karriär, hade jag definitivt spelat eftersom det är så nära en major man kan komma. Men det är ingen perfekt bana för mig, säger Mickelson till Golf Channel.

Mickelson: ”Jag och Tiger kommer ha ett riktigt, riktigt bra år”

De senaste sex åren har amerikanen missat kvalgränsen i tävlingen vid fem tillfällen.
– Jag har helt enkelt inte spelat bra där. Jag är dock lite nyfiken hur tävlingen kommer spelas i år eftersom det är något helt annat än hur den ser ut i maj. Det ska bli intressant att se om det är bättre eller sämre.

TV: Världens sämsta golfare slog 66 (!) slag på Sawgrass 17:e

Efter segern på Pebble Beach berättar amerikanen att hans schema framöver till stor del kommer att avgöras på grund av vilken bana som spelas och hur den sätts upp. Även om det innebär att vissa stora tävlingar inte kommer spelas.
– Det är en skön frihet att inte spela när man förväntas göra det. Utan istället spela banor som passar mitt spel.


Mer från samma ämne

Läs också

golfspelarna ludvig åberg och linn grant
Tournytt

Toursvepet: Åberg bäst från tee – Grant topp 10

Så har de svenska spelarna startat veckans hetaste tourtävlingar.

golfspelaren ian poulter i röd golfpiké
Tournytt

Poulter varnar: DP World Tour kan drabbas hårt

Ian Poulter tror att även DP World Tour kan hamna i problem om LIV Golf försvinner.

golfspelaren ludvig åberg i grå golfkeps och svart golftröja
Tournytt

Då startar Åberg och Norén i majorgenrepet

Svenskarnas starttider i signaturtävlingen Truist Championship på Quail Hollow.

Kommer Mickelson någonsin tillbaka?

Phil Mickelson missar ännu en LIV-tävling och frågan växer: när, eller om, kommer han tillbaka? Är PGA Championship i fara?

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Så ser du Åberg och Norén i majorgenrepet

PGA Tour-eliten laddar för ny major med Truist Championship på Quail Hollow.

Svensk Golf

Trump: ”Vill se de bästa spela mot varandra”

Presidenten vill välkomna LIV-spelarna tillbaks om ligan läggs ner.

Martin Strömberg

Stor ranking – LIV-spelarna som ingen vill ha

Kommer att bli ett gigantiskt pussel för tourerna att lägga. Vilka hamnar var?

Stor genomgång: Siffrorna som visar Åbergs utveckling

Detta har Åberg förbättrat sedan han blev proffs.