Hoppa till innehåll

Majorsegraren portförbjuden efter utbrottet

Måste betala för skadorna samt gå i terapi för sina problem om beslutet ska ändras.

Det var under U.S. Open på Oakmont i juni som en bild spreds på sociala medier som visade några sönderslagna träskåp i herrarnas omklädningsrum på Oakmont CC. Det visade sig senare vara Wyndham Clark som var den skyldige.

Veckan efter U.S. Open bad Clark om ursäkt för sitt beteende inför Travelers Championship och pratade även om händelsen förra veckan under Scottish Open.

– Jag fick ett vredesutbrott och gjorde ett misstag. Det har varit ett jobbigt och dåligt år och för mig var det mer ett uppvaknande där jag förstod att saker ändå inte är så dåliga som det ibland känns. Nu känns det som att jag vänt blad och ska försöka att komma på rätt spår och spela lite bra golf framöver, sa Clark då.

Men Oakmont CC har inte riktigt vänt blad ännu. Under onsdagen meddelade man att Wyndham Clark, som vann just U.S. Open 2023, inte längre är välkommen på anläggningen.

Enligt amerikanska källor meddelade klubbens styrelse sina medlemmar via ett brev.

”Flera av er har frågat om situationen kring Wyndham Clark och vilka åtgärder som vidtas med anledning av hans senaste beteende. Efter flera diskussioner med USGA och OCC:s styrelse har beslut fattats att Mr. Clark inte längre kommer att tillåtas på OCC:s område.”

Man skrev vidare att beslutet kan ändras om Wyndham Clark uppfyller de villkor som man ställer på honom.

”Beslutet kan hävas om Mr. Clark uppfyller ett antal specifika villkor, inklusive full ersättning för skador, ett meningsfullt bidrag till en välgörenhetsorganisation som styrelsen väljer och framgångsrikt genomförande av rådgivning och/eller terapi för sin ilska.

Wyndham Clark är just nu rankad på 28:e plats i världen och spelar The Open den här veckan, men han har ännu inte kommenterat Oakmont CC:s beslut.

Tävlingsredaktör på svenskgolf.se. Spelat golf sedan 7 års ålder, men blev fast först i tonåren. Efter många år på Aftonbladet/Sportbladet gick resan vidare till Svensk Golf. Åtta HIO hittills – tvåsiffrigt är målet innan livet är över.

Mer från samma ämne

Läs också

Adam Wallin
Tournytt

Svenskarna kvar på rätt sida i Tourfinalen

Blomstrand och Wallin spelar tillräckligt bra på Mallorca.

Kim Campbell
Tournytt

PGA Tour-spelarnas tabbe på sluthålet

Glömde grundprincipen – båda straffades med dubbelbogey

Henrik Stenson Simmons Bank
Tournytt

Ny kanonrond av Stenson – tvåa i Arkansas

Gjorde nio birdies första ronden för 65 slag.

Koepka om fusket på PGA Tour – sågar även AimPoint

Brooks Koepka berättar om ett misstänkt regelbrott på PGA Tour. Men han valde att inte anmäla spelaren.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

De är klara för Skins Game 2026

Brooks Koepka, Justin Thomas, Wyndham Clark och Jackson Koivun gör upp om fyra miljoner dollar i november.

Inget Tour Championship för Norén

Åberg enda svensk på East Lake. Norén med sin näst bästa säsong på PGA Tour.

Upp och ner för Åberg

Utslagen sviktar men puttningen håller hög klass.

Följ Åberg och Norén under lördagen

Svenskarna behöver en bra helg i St. Louis.