Hoppa till innehåll

Maja Stark coachar flicklandslaget igen

LPGA-stjärnan stöttar upp för flickorna under Franska Öppna.

Flicklandslaget är i Frankrike för att spela amatörtävlingen Franska Öppna där man spelar om Esmond Trophy. Man har dessutom fått förstärkning i form av damlandslagets Meja Örtengren och som om inte det vore nog har coachen David Olsson fått med sig Maja Stark som assisterande coach. Det är inte första gången som Stark hoppar in som medhjälpare till landslagsverksamheten.

Maja Stark och David Olsson coachar flicklandslaget under Franska Öppna // Foto: Göran Söderqvist

Tävlingen inleds under skärtorsdagen och spelas som de flesta stora amatörtävlingar först med 36 håls slagspel där de 32 bästa spelarna går vidare till matchspel och direktutslagning. Franska Öppna spelas på Golf de Saint Cloud strax väster om Paris.

Här följer de svenska flicklandslagets starttider första ronden:

8:55 Matilda Björkman, Kumla

9:50 Meja Örtengren, Landeryd

10:01 Nora Sundberg, Stockholm

10:12 Josefin Widal, Ringenäs

11:18 Moa Stridh, Lidköping

11:51 Ida Lindqvist, Timrå

12:02 Havanna Torstensson, Halmstad

12:57 Linnea Gyllner, Gävle

13:30 Alexandra Berglund, Kungsbacka

Samtidigt spelar pojklandslaget sin version av Franska Öppna om Carlhian Trophy på Golf de Saint Germain, inte långt från damernas bana.

Deltagare, pojklandslaget:

William Wistrand, Neo Berg, August Petersson, Filip Fahlberg-Johnsson, Jonathan Ericsson, Erik Sabelström-Holmberg, Daniel Tolf, Simon Hovdal och Nils Svanberg.

Resultat Franska Öppna, flick

Resultat Franska Öppna, pojk


Golfskolan – se våra instruktionsfilmer:


Mer från samma ämne

Läs också

golfspelare med golfklubba på grön golfbana
Tournytt

Åberg jagar ledande Lagergren på Wentworth

Svensk rivstart på Wentworth

TOUR Championship 2026 - Previews
Tournytt

PGA Tour spikar nya systemet – så fungerar det 2028

PGA Tour görs om i grunden 2028. Nu är det klart vilka som får spela på den nya touren – och hur spelarna kan åka ur och ta sig tillbaka.

inomhusarena för golf med konstgräs.
Tournytt

Linn Grants lag först ut i nya WTGL

Premiärschemat för nya WTGL är klart. Linn Grants New York Golf Club spelar premiärmatchen den 8 november.

Stark bästa svenska i majorgenrepet

Följ spelet på världens tourer här i Toursvepet.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Jättetalangen leder efter 61-rond

Följ spelet på världens stora tourer här i Toursvepet.

Dubbla svenska EM-medaljer

Örtengren och Nordstedt tog silver och brons bakom Naughton.

Svensson topp-tio inför helgen

Följ spelet från världens alla tourer här i Toursvepet.

Toursvepet – stark majorstart av Edfors

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.