Hoppa till innehåll

Lindberg jagar slutspelsplats

Otroligt jämnt i Sydkorea – 21 spelare inom två slag från täten.

Två ronder är spelade av veckans Genesis Championship i Sydkorea och det är extremt jämnt på ledartavlan. Åtta (!) spelare delar ledningen på sex under par och hela 21 spelare är inom två slag från täten. Mikael Lindberg är bästa svensk på delad 15:e plats på fyra under par efter ronder på 70-68.

Veckans tävling är den sista innan slutspelet drar igång i Abu Dhabi den 6-9 november och Lindberg är den svensk som är närmast att slå sig in bland de 70 främsta på Race to Dubai som får spela där.

Alexander Norén (8) och Joakim Lagergren (17) är redan klara tillsammans med Ludvig Åberg som får en plats tack vare att han var del av det europeiska Ryder Cup-laget.

Lindberg var 77:a på Race to Dubai inför tävlingen och om ställningen står sig resten av tävlingen är han just nu 73:a, så han behöver knipa ytterligare några placeringar under helgen.

Lagergren å sin sida jagar en av de tio platser till PGA Tour 2026 som finns tillgängliga efter säsongen. Lagergren har just nu tre spelare mellan sig och den tionde platsen men då har Matthew Fitzpatrick redan spelrättigheter på PGA Tour.

Lagergren är delad 44:a den här veckan på ett under par, bara fem slag från täten, efter ronder på 70-71.

Också Marcus Kinhult klämde sig in på rätt sida om kvalgränsen på delad 64:e plats efter ronder på 71-72.

I TV

V Sport Golf, Viaplay
  • 23 okt., torsdag
    • 05:00 Huvudsändning
  • 24 okt., fredag
    • 05:00 Huvudsändning
  • 25 okt., lördag
    • 05:30 Huvudsändning
  • 26 okt., söndag
    • 03:30 Huvudsändning

Mer från samma ämne

Läs också

brian rolapp i grå kavaj bakom en mikrofon
Tournytt

PGA Tour 2028 – det här vet vi

Nio tävlingar i Championship Series klara

Portugal Invitational 2026 - Round Two
Tournytt

Toursvepet – Lundberg tre slag från täten i Portugal

Följ de svenska spelarna runt om på världens tourer här i Toursvepet.

AIG Women's Open 2026 - Round Three
Tournytt

Tung svenskdag på Royal Lytham & St. Annes

Stark och Arwefjäll bästa svenskor i Women's Open på delad 49.e plats.

Åberg uppåt på världsrankingen

Klättrar fyra placeringar efter ännu en fin major.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

The Open-tempen, dag ett

Vi listar det hetaste och kallaste under första dagens spel på Royal Birkdale.

Har aldrig spelat linksgolf – nu leder doldisen The Open

Har aldrig varit i Europa tidigare. Har aldrig spelat linksgolf innan den här veckan.

Martin Strömberg

Lyckad The Open-debut – trots svåra ryggproblem

Joakim Lagergren öppnade med 68:a slag på Royal Birkdale, men fick kämpa mot smärtor i ryggen

Efter fyra långa år – Tom Kim är en vinnare igen

Sydkoreanen: ”Jag tar ingenting för givet längre”