Hoppa till innehåll

Leishman leder efter tio birdies

Den kraftfulle australiern Marc Leishman leder BMW Championship efter 18 spelade hål. Med tio birdies och en bogey gick han runt på 62 slag, nio under par.

Jesper Johansson

Marc Leishman har konserverat formen från förra tävlingen, Dell Technologies Championship. Australiern slutade trea i Boston. Den här veckan är PGA Tour i Chicago och Leishman är i ensam ledning.

Under öppningsvarvet lyckades han göra tio birdies och en bogey på vägen till sin 62-rond – som är hans bästa på PGA Tour.

Men han har sällskap i toppen av en landsman. Jason Day, som inför veckans tävling meddelade att han byter caddie, är två slag bakom.
–Luke Reardon är en av mina bästa vänner, men man vet inte hur det fungerar förrän man är på banan, jag kanske hatar honom när vi väl är där, sa Day efter.
–Men han var fantastisk i dag. Han är en bra golfare, har högt golf-IQ och är skicklig på spelstrategi. Det var en bra start.

Jason Day gjorde en eagle, en bogey och sex birdies.

Här är toppen av ledartavlan:

Leishman leder efter tio birdies

Hur gick det för Henrik Stenson då? Tävlingens ende svensk hade en tung dag och gick til slut ett över par. Med två bogeys och en birdie har han en hel del att göra under de kommande tre rundorna, då det inte är någon cutt i veckans tävling.

De 30 högst rankade spelarna tar sig vidare till nästa veckas tourfinal.

Henrik Stenson började veckan på plats 26. Efter gårdagens resultat är han på plats 34.

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelare med golfklubba på grön golfbana
Tournytt

Åberg jagar ledande Lagergren på Wentworth

Svensk rivstart på Wentworth

TOUR Championship 2026 - Previews
Tournytt

PGA Tour spikar nya systemet – så fungerar det 2028

PGA Tour görs om i grunden 2028. Nu är det klart vilka som får spela på den nya touren – och hur spelarna kan åka ur och ta sig tillbaka.

inomhusarena för golf med konstgräs.
Tournytt

Linn Grants lag först ut i nya WTGL

Premiärschemat för nya WTGL är klart. Linn Grants New York Golf Club spelar premiärmatchen den 8 november.

Lagergren topp tio i Schweiz

Sex slag bakom Casey inför sista dagens spel i alperna.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Åberg fyra – Scheffler mästare igen

Kunde inte riktigt haka på i segerstriden under tuff söndag på East Lake GC.

Svärd segrare efter särspel

Jagar plats på Korn Ferry Tour efter särspelssegern i Kanada.

Upp och ner för Åberg

Utslagen sviktar men puttningen håller hög klass.

Kinhult i ensam ledning – drömstart i Skottland

Marcus Kinhults ”fula 67:a” tog honom direkt upp i topp i veckans DP World Tour-tävling på Trump International Golf Links.