Hoppa till innehåll

Leishman leder efter tio birdies

Den kraftfulle australiern Marc Leishman leder BMW Championship efter 18 spelade hål. Med tio birdies och en bogey gick han runt på 62 slag, nio under par.

Jesper Johansson

Marc Leishman har konserverat formen från förra tävlingen, Dell Technologies Championship. Australiern slutade trea i Boston. Den här veckan är PGA Tour i Chicago och Leishman är i ensam ledning.

Under öppningsvarvet lyckades han göra tio birdies och en bogey på vägen till sin 62-rond – som är hans bästa på PGA Tour.

Men han har sällskap i toppen av en landsman. Jason Day, som inför veckans tävling meddelade att han byter caddie, är två slag bakom.
–Luke Reardon är en av mina bästa vänner, men man vet inte hur det fungerar förrän man är på banan, jag kanske hatar honom när vi väl är där, sa Day efter.
–Men han var fantastisk i dag. Han är en bra golfare, har högt golf-IQ och är skicklig på spelstrategi. Det var en bra start.

Jason Day gjorde en eagle, en bogey och sex birdies.

Här är toppen av ledartavlan:

Leishman leder efter tio birdies

Hur gick det för Henrik Stenson då? Tävlingens ende svensk hade en tung dag och gick til slut ett över par. Med två bogeys och en birdie har han en hel del att göra under de kommande tre rundorna, då det inte är någon cutt i veckans tävling.

De 30 högst rankade spelarna tar sig vidare till nästa veckas tourfinal.

Henrik Stenson började veckan på plats 26. Efter gårdagens resultat är han på plats 34.

Mer från samma ämne

Läs också

liv golf-flaggor vajandes i vinden
Tournytt

OWGR-chefen om LIV Golf: Besked dröjer

LIV Golfs beslut att gå över till 72 hål från 2026 kan stärka ligans ansökan om världsrankingpoäng, men något beslut är ännu inte fattat.

golfspelaren annika sörenstam med sin son will mcgee under en presskonferens
Tournytt

Sörenstam erkänner: Förlorar nu mot sonen

Golfikonen Annika Sörenstam har fått vänja sig vid en ny roll – den här sommaren har sonen Will, 14, slagit henne för första gången på golfbanan.

golfspelarna bryson dechambeau och rory mcilroy på en grön golfbana
Tournytt

McIlroy: ”Trodde att Bryson skulle vara det största hindret”

Rory McIlroy öppnar upp om den mentala kampen bakom Masters-triumfen på Augusta National.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.