Hoppa till innehåll

Lehman, 61, i täten på PGA Tour

Veckans PGA Tour-bana kan spelas på flera sätt och längd är sannerligen inte det viktigaste. Fråga bara Tom Lehman, 61 år.

Jesper Johansson

Året var 1995 när Tom Lehman lyckades vinna Charles Schwab Challenge. I veckan möter han spelare som är födda senare än så.
Amerikanen visade dock att gammal är äldst. 61-årige Lehman gick nämligen runt på 65 slag, fem under par och bara två slag bakom ledarna Justin Rose och Harold Varner III.

Colonial Country Club är en bana där precision överglänser kraft. Med smala fairways och höga trädkorridorer är det av högsta vikt att hålla sig i spel. Kanske var det därför som Lehman lyckades få till en så fin rond på torsdagen, hans snitt från tee var nämligen bara 241 meter.
– Jag skulle ljuga om jag sa att jag förväntade mig att gå ut och skjuta en 65-rond. Men jag förväntade mig att spela bra, sa Lehman efter ronden.

1995, då han alltså vann på banan, inledde han tävlingen med en 67-rond – två slag sämre än årets upplaga av tävlingen.

LÄS MER: Delad ledning i publikfritt Texas: ”Som ett viktigt träningsvarv”

Mer från samma ämne

Läs också

justin rose slår ett golfslag ur en sandbunker på en golfbana
Tournytt

Rose bollskämt efter historiska majorsegern

Shiho Kuwaki blev först att vinna en major med en gul golfboll. Då skämtade Justin Rose om att det var dags att byta bollfärg.

golfspelaren alex norén i vit golfkeps
Tournytt

Sista chansen – så ser du Wyndham Championship

PGA Tour avslutar den vanliga säsongen i North Carolina. Tre svenskar jagar viktiga placeringar inför FedExCup-slutspelet.

golfspelaren anna nordqvist i blåvita golfkläder
Tournytt

Nordqvist har valt – här är Europas Solheim Cup-lag

Två svenskor finns med när Anna Nordqvist presenterat hela Europas lag till Solheim Cup 2026. Maja Stark och Linn Grant kvalificerade sig båda via världsrankingen.

Två svenskar på PGA Tour-listan ingen vill vara med på

Alex Norén och Henrik Norlander tillhör spelarna med flest starter på PGA Tour utan en seger.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Ny tung tävling för svenskarna på PGA Tour

Alla svenskar missade kvalgränsen på Torrey Pines.

Martin Strömberg

Monahan bekräftar: Lämnar PGA Tour

Jay Monahan har bekräftat att han kommer att avgå som kommissionär för PGA Tour.

Uppgifter: Jay Monahan kan lämna PGA Tour

PGA Tour-kommissionärens era kan ta slut innan året är över, enligt uppgifter.

”Enkelt val” – Luke Clanton om varför han valde PGA Tour

21-årige talangen gör sin proffsdebut i veckan – och är tydlig med vilken väg han vill gå.