Hoppa till innehåll

Korda uppfyllde drömmen – vann U.S. Women’s Open

Stark delad åtta i titelförsvaret på Riviera CC.

När Nelly Korda slog i sin parputt från en knapp meter på det 72:a hålet uppfyllde hon äntligen drömmen hon haft sedan hon var liten. Det var visserligen hennes fjärde majorseger, men den första i US. Women’s Open. Den tävlingen som betyder mest för henne.

– Det är verkligen som en dröm att sitta här med pokalen bredvid mig. Jag kände mig inte stark de sista nio hålen och jag hade mängder av känslor som virvlade runt i magen. Men det är en dröm som jag haft sedan jag var liten och att lyckas nu är verkligen en dröm, sa Korda efter segern.

Nervöst på slutet

Hon var ett slag före engelskan Charley Hull och Gaby Lopez från Mexiko inför det sista hålet på Riviera CC och det blev dramatiskt. Korda slog en bra drive men inspelet blev drygt tio meter från hål med en svår tvåputt för seger framför sig.

– Den föll ganska mycket vänster-höger och vinden kom dessutom från vänster, jag ville inte missa höger och därför pullade jag den lite. Jag var riktigt nervös och hjärtat dunkade hårt så det var inte så lätt, förklarade Korda.

Men hon lyckades rulla i den följande parputten även om den högg lite i hålkanten, och när segern var klar såg Korda närmast chockad ut.

Klar världsetta

I och med segern befäster Nelly Korda sin position som världsetta med thailändskan Jeeno Thitikul strax bakom sig.

En bit bakom den absoluta täten gjorde Maja Stark ett vackert titelförsvar. Hon lyckades aldrig blanda sig i segerstriden men gick på par sista dagen och slutade två under par på delad åttondeplats, sex slag bakom segrande Korda. Hon klättrar 22 placeringar på Race to CME Globe-rankingen upp till 48:e plats.

Anna Nordqvist avslutade med 74 slag för en delad 54:e plats på åtta över par medan Ingrid Lindblad slutade på delad 60:e plats på tio över par efter 73 slag sista dagen.

Mer från samma ämne

Läs också

LIV Golf Mexico City - Day Four
Tournytt

LIV-spelarna vidare i kvalskolan

Masaveu och Ballester klarade första hindret på vägen till DP World Tour.

Deutsche Bank Championship - Final Round
Tournytt

Karl Stenson klar för starkt collegelag

Blir lagkompis med Poulters son.

The Walker Cup - Day One
Tournytt

Amerikansk mardröm i Walker Cup

Fang: "Förmodligen den värsta dagen i mitt liv"

Grant bäst av svenskorna i Women’s Open

Ingen svenska under par första dagen på Royal Lytham & St.Annes.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Bytte putter efter rond ett – vann sin första major

Stark bästa svenska på delad 37:e plats.

18 tankar efter U.S. Open 2026

Historisk seger, Åbergs positiva besked, amerikansk publik, Adam Scotts makalösa svit och golfens bäst klädde kämpe. Här är 18 tankar efter årets U.S. Open.

Stark närmar sig toppen i U.S. Women’s Open

Bara fyra slag från täten inför sista ronden.

Ett år senare – vi minns Starks U.S. Women’s Open-seger

Inför veckans titelförsvar: så blev Maja Stark historisk på Erin Hills.