Hoppa till innehåll

Kopeka vill använda sin majormentalitet i veckans vanliga tävling

Om du är ett proffs på PGA Tour och deltar i veckans tävling kommer här en varning: Se upp för Brooks Koepka...

Jesper Johansson

Brooks Koepka är världens bästa golfare för tillfället. Han är rankad etta i världen och har i sina senaste fyra majorstarter två segrar och två andraplatser.

Men trots hans sanslösa facit innehållandes fyra majorsegrar är det något som saknas: vinster i vanliga PGA Tour-tävlingar.

Amerikanen vann Waste Management Phoenix Open 2015 och CJ Cup 2018, vilket innebär att han alltså har dubbelt så många segrar i majors som i vanliga tävlingar. Men det här är något 29-åringen nu vill ändra.
– Den här veckan ska vi använda samma mentala uppladdning som vi gör i majors. Jag ska testa något lite annorlunda och se om det fungerar, sa Koepka under en presskonferens inför veckans tävling.

Koepka spelar de första två varven av veckans Travelers Championship tillsammans med Bubba Watson och Tony Finau.

I startfältet finns två blågula spelare, Jonas Blixt och Freddie Jacobson.

Övriga namn att hålla ett extra öga på är norrmannen Viktor Hovland som gör sin proffsdebut samt Matthew Wollf som även han spelar sin första tävling som proffs.


Mer från samma ämne

Läs också

Ludvig Åberg, 18 min med Svensk Golf
Tournytt

Nedsnacket av US Open

Poddteamet debriefar en omtumlande vecka på Shinnecock Hills

2026 U.S. OPEN - Round Two
Tournytt

Snygga siffror för Åberg

Näst bäst i fältet från tee till green sista ronden.

2026 U.S. OPEN - Final Round
Tournytt

Clark höll undan – tog sin andra majorseger i U.S. Open

Vann trots press från både publik och motspelare.

100 majors i följd – Scotts debut långt före iPhonen

Men australiensaren har långt upp till Nicklaus rekord.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Stenson om Shinnecock Hills: ”Den kräver sin man”

Henrik Stenson hoppas att man hittar rätt balans i uppsättningen under årets U.S. Open.

Då startar svenskarna i Canadian Open

Följ Norén, Nyholm och Svensson i Toronto.

Norén nia i Nicklaus tävling

Bygger på sig självförtroende inför U.S. Open.

Nicklaus oro över PGA Tour: ”De har ingen chans”

Ser fara i framtiden om PGA Tour komprimeras.