Hoppa till innehåll

Koepkas mamma skapade nya lagmärket

Koepka vill vända den svaga inledningen av 2023.

Det är dags för årets tredje LIV-tävling den här veckan på Orange County National i Orlando. Det är andra säsongen för den nystartade touren och de olika lagen har för första gången fått möjligheten att förbereda sig för en ny säsong. För Brooks Koepka, kapten för Smash GC, innebar den nya säsongen att han ville skapa ett nytt lagemblem. En uppgift som till slut fick en oväntad lösning.

– Förra årets logga var väl inte direkt snygg, om man ska uttrycka sig snällt. Så vi satte oss, och egentligen var det min mamma som tog fram den nya, som blev betydligt snyggare i varje fall, sa Koepka inför veckans tävling.

Här nedanför kan ni jämföra fjolårets Smash-logga med Brooks Koepkas mammas nya version till vänster.

Brooks Koepkas lag Smash GC slutade tvåa i lagtävlingen förra säsongen, men har inlett årets säsong minst sagt tveksamt, och har hittills inte lyckats skrapa ihop en enda poäng efter två deltävlingar. Detsamma gäller för Henrik Stensons lag Majesticks GC. Men Koepka är inte orolig trots att han slutat på 29:e respektive 31:a plats i de två första tävlingarna.

– Vi har inte spelat särskilt bra så här långt men det är bara två tävlingar, vi kan vända på detta snabbt.

Och efter tävlingen i Orlando väntar Masters på Augusta National, en tävling där Koepka har haft stora framgångar de senaste åren med en delad andraplats 2019 och en delad sjundeplats 2020. De senaste två upplagorna har han dock missat kvalgränsen. 18 spelare från LIV Golf Invitational Series kommer att finnas på plats för årets första herrmajor.


Golfskolan – se våra instruktionsfilmer:


Mer från samma ämne

Läs också

trofe på golfbana
Tournytt

Här är rekordpotten i KPMG Women’s PGA Championship

Veckans majortävling har den största prissumman någonsin i damgolfens historia.

publik, läktare på golfbana
Tournytt

TourTempen – så långt från sportens budskap

I TourTempen lyfter vi förra veckans starkaste prestationer, största besvikelser och snackisar som skakar golfvärlden.

golfspelare i högt ruffgräs
Tournytt

18 tankar efter U.S. Open 2026

Historisk seger, Åbergs positiva besked, amerikansk publik, Adam Scotts makalösa svit och golfens bäst klädde kämpe. Här är 18 tankar efter årets U.S. Open.

Nya uppgifter: LIV saknar 400 miljoner dollar

LIV Golfs avslutning på säsongen kan vara hotad. Enligt nya uppgifter krävs ytterligare 400 miljoner dollar för att de sista tävlingarna ska kunna genomföras.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

LIV Golfs nya bekymmer: Pengarna kan ta slut

LIV Golf jagar nya investerare inför 2027. Samtidigt vill vd Scott O'Neil inte garantera att säsongens återstående tävlingar kommer att spelas som planerat.

Stor ranking – LIV-spelarna som ingen vill ha

Kommer att bli ett gigantiskt pussel för tourerna att lägga. Vilka hamnar var?

18 tankar efter The Masters

Rory McIlroy vann igen – men veckan på Augusta National bjöd på betydligt mer än så.

Young: ”Rory är hela världens favorit”

Amerikanen är medveten om att sympatierna är större för konkurrenten sista dagen.