Hoppa till innehåll

Koepka missar Masters?

Brooks Koepka ser ut att missa årets upplaga av Masters Tournament på Augusta National.

Jesper Johansson

Sedan januari har Brooks Koepka varit borta från tävlingsspel på grund av en handledsskada. Amerikanen, som vann US Open 2017, ser nu ut att missa Masters. Skadan vill inte ge med sig.
– Läkarna sa att jag skulle kunna spela på 80 procent av min förmåga men det kan jag inte. Antingen får jag köra väldigt försiktigt eller så struntar jag i det helt. Jag vill inte riskera att slå upp skadan igen och då vara borta ännu längre, säger Koepka till Treasure Coast Newspapers.

Läkarna förbryllade över Koepkas handledsskada

Senast Brooks Koepka spelade en hel tävling var i Hero World Challenge i början av december. Han slutade då sist.

Mer från samma ämne

Läs också

liv golf-flaggor vajandes i vinden
Tournytt

OWGR-chefen om LIV Golf: Besked dröjer

LIV Golfs beslut att gå över till 72 hål från 2026 kan stärka ligans ansökan om världsrankingpoäng, men något beslut är ännu inte fattat.

golfspelaren annika sörenstam med sin son will mcgee under en presskonferens
Tournytt

Sörenstam erkänner: Förlorar nu mot sonen

Golfikonen Annika Sörenstam har fått vänja sig vid en ny roll – den här sommaren har sonen Will, 14, slagit henne för första gången på golfbanan.

golfspelarna bryson dechambeau och rory mcilroy på en grön golfbana
Tournytt

McIlroy: ”Trodde att Bryson skulle vara det största hindret”

Rory McIlroy öppnar upp om den mentala kampen bakom Masters-triumfen på Augusta National.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.