Hoppa till innehåll

Kinhult och Kinhult i segerstriden

Syskonen spelar fint på varsitt håll

Martin Strömberg

Marcus Kinhult vet hur det är att spela bra som amatör i proffstävlingar.

Nu gör systern Frida likadant.

När Ladies European Tour spelar sista ronden på Guadalmina under söndagen går Frida i näst sista boll tillsammans med Camilla Lennarth och sydafrikanskan Lee-Anne Pace.

– Jag är här för att lära vilket jag verkligen får möjlighet att göra. Superkul och jag är taggad för att gå ut och jaga toppen i morgon, säger Frida till svenskgolf.se/wp.

Frida och Camilla Lennarth är sex slag bakom hemmafavoriterna Ciganda och Munoz som delar ledningen på hemmaplan.

– Jag har ju bara en massa att vinna och ingenting att förlora.

 

 

Kinhult och Kinhult i segerstriden
Foto: Getty Images

Storebror Marcus gjorde flera bra ET-tävlingar som amatör och just nu spelar han CT-tävlingen i Kazakhstan. Under tredje ronden var Kinhult sju under efter tolv hål men fick till slut nöja sig med en 66:a (-6). Marcus delar åttondeplatsen inför avslutningen, fyra slag bajkom ledande sydafrikanen Erik van Rooyen.

– Jag kämpar på. Allt känns inte bra men jag lyckas använda det jag har på ett bra sätt, berättar Marcus från Kazakhstan.

Kinhult och Kinhult i segerstriden
Kinhult och Kinhult i segerstriden
Samarbete med Hitpin Golf

Svenska Hitpin Golf satsar vidare – här är några nyheter

Svenska Hitpin Golf har sedan starten gått sin egen väg — golfbollar i tour-klass, designade i Sverige, till upp till 40 procent lägre pris än marknadens etablerade premium. Under 2026 satsar varumärket bredare med ny premiumhandske i cabretta-läder, helt ny sajt och uppgraderat tryck på logobollar för företagsmarknaden.

Redaktionen

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren ian poulter i röd golfpiké
Tournytt

Poulter varnar: DP World Tour kan drabbas hårt

Ian Poulter tror att även DP World Tour kan hamna i problem om LIV Golf försvinner.

golfspelaren ludvig åberg i grå golfkeps och svart golftröja
Tournytt

Då startar Åberg och Norén i majorgenrepet

Svenskarnas starttider i signaturtävlingen Truist Championship på Quail Hollow.

golfspelare i svarta golfkläder
Tournytt

McDowell: ”Jag borde varit ärligare – det handlade om pengar”

Graeme McDowell ångrar delar av budskapet kring LIV Golf – och medger att pengarna spelade stor roll.

Lindberg jagar majorplats

Leder efter första ronden i Turkiet.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Toursvepet – Fyra svenskor vidare i Los Angeles

Följ de svenska spelarna runt om i Tourvärlden här i Toursvepet.

Grant bröt i Las Vegas – två svenskor vidare

Hårda vindar gör Shadow Creek svårbemästrad.

Starka avslutningar av Kinhult och Nyholm

Avancerade under slutronden i USA.

Kinhult har tätkänning i Arizona

Och båda svenskarna vidare i Houston.