Hoppa till innehåll

Kinhult bra med i majorn

Frida Kinhult är bästa svenska efter första dagens spel i Chevron Championship.

Damernas första majortävling för året – Chevron Championship – spelas på The Club at Carlton Woods i The Woodlands, norr om Houston. Åtta svenskor finns med i fältet, och bäst start fick Frida Kinhult, 25, som inledde med 70 slag, två under par. Det gör att hon är delad 16:e, fem slag bakom ledarduon Haeran Ryu och Yan Liu. Kinhult, rankad 185 i världen, stod för en stabil insats med tre birdies, en bogey och resten par.

– Det var en stabil start. En kul och smärtfri början på veckan. Jag träffade många fairways och var aldrig i riktigt trubbel. Banuppsättningen är lite längre och tuffare eftersom det är en major, så det blir många tvåputtspar, men jag tycker att jag fick några bra birdiechanser också, säger Frida Kinhult till LPGA.

Inför resten av tävlingen hoppas hon att några fler puttar faller i. Men det kräver en förbättring från hennes sida.

– Jag var lite för passiv i puttningen. Där kanske jag behöver bli lite mer aggressiv och åtminstone putta till och förbi hål. Men utöver det var det bra och stabilt spel, säger Kinhult.

Det här är hennes tredje start i Chevron Championship. De två tidigare har slutat med missade kvalgränser. Förra året tvingades hon dessutom dra sig ur efter att ha drabbats av endometrios. Under årets LPGA-säsong har 25-åringen gjort fyra starter, med en delad 28:e plats som bäst.

Hennes generationskamrater Linn Grant, 25, och Maja Stark, 25, är båda delad 34:a efter varsin rond på par.

Vädret har varit mycket omväxlande i Texas den här veckan, och första dagens spel fick avbrytas på grund av farligt väder. Åtta grupper hann inte spela klart sina varv, däribland förra veckans vinnare Ingrid Lindblad (+2) och Anna Nordqvist (+3).

Svenskornas resultat, rond 1

D16. Frida Kinhult, -2
D34. Linn Grant, E
D34. Maja Stark, E
D61. Linnea Ström, +1
D77. Madelene Sagström, +2
D77. Pernilla Lindberg, +2
D77. Ingrid Lindblad, +2
D92. Anna Nordqvist, +3

Här hittar du sändningstiderna för Chevron Championship.

Mer från samma ämne

Läs också

pokaler på golbana
Tournytt

Stora förändringar på DP World Tour 2027

DP World Tour gör om kalendern till 2027. Men någon återkomst till Sverige blir det inte – touren saknar fortsatt en svensk tävling.

golfspelaren ludvig åberg spelar golf på golfbana
Tournytt

Åberg och Norén i samma grupp på Wentworth

Ludvig Åberg och titelförsvarande Alex Norén får sällskap av Robert MacIntyre under de två första ronderna av BMW PGA Championship.

golfspelare håller presskonferens
Tournytt

Noréns stora mål: Spela Ryder Cup igen

Alex Norén var vicekapten när Europa vann i fjol. Nu vill svensken tillbaka i Ryder Cup – som spelare.

Nordqvist vägrar tacka för sig – klarade kvalgränsen

Anna Nordqvist såg ut att missa kvalgränsen i sin sista LPGA-tävling. Då svarade svenskan med en stark 68-runda och spelar vidare över helgen.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Toursvepet – Svärd och McBride i segerläge

Följ de svenska spelarna runt om på världens tourer här i Toursvepet.

Martin Strömberg

Toursvepet – fina svenska segerchanser

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.

Kinhult kvar i toppskiktet

Delar andraplatsen efter kylslagen rond i Skottland

Då startar svenskorna i Women’s Open

Nordqvist först ut av svenskorna i årets sista major.