Hoppa till innehåll

Kinhult: ”Bästa puttningen i år”

Marcus Kinhult fick en bra start i veckans European Tour-tävling i Portugal. Trots att spelet inte var helt felfritt.

Jesper Johansson

European Tour och Challenge Tour har i veckan en gemensam tävling i Portugal. I och med det finns många hungriga spelare med i startfältet och en av dem är Marcus Kinhult.

Under öppningsvarvet av Open de Portugal, som avbröts på grund av åska, gick svensken runt på 71 slag, och är bäste svensk tillsammans med Mikael Lundberg. Men bara för att bohuslänningen är bra med i tävlingen, är han inte nöjd:
– Jag slog bollen hyfsat i dag men missade på fel ställen några gånger där det kostade lite extra. Formen är inte riktigt där jag vill vara… än. Jag har en del träning kvar innan jag är där jag vill vara, säger Kinhult till svenskgolf.se/wp.

Men vissa saker fungerade väldigt bra för Kinhult. Bland annat har han hittat formen på green.
– Puttningen fungerade väldigt bra. Det här var bästa puttningen i år. Kan jag slå lite bättre järnslag och wedgar under kommande varv kan jag vara mer än nöjd över resultatet.

Förhoppningsvis kan det också resultera i ett antal cirklar på scorekortet. Leder gör näligen engelsmannen Matt Wallace, tio (!) under par.
Så här sa han till European Tour efter rundan:
–Det var den gamla klyschan. Jag slog ett slag i taget och hade en riktigt bra dag där ute. Allt fungerade väldigt bra. Jag lyckades också rädda två kluriga par för att behålla en skön känsla. Därefter var alla hål en chans för birdie, så det var en riktigt bra dag.

Här är toppen av ledartavlan:

Kinhult: ”Bästa puttningen i år”

Här är svensktoppen:

Kinhult: ”Bästa puttningen i år”

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelare på golfbana invid stilla havet
Tournytt

TourTempen – Bara en tidsfråga för Stenson

I TourTempen lyfter vi förra veckans starkaste prestationer, största besvikelser och snackisar som skakar golfvärlden.

PURE Insurance Championship - Round Three
Tournytt

Stenson tvåa på Pebble Beach

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.

BMW PGA Championship 2026 - Day Two
Tournytt

Lagergren bäst av svenskarna på Wentworth

Delade tiondeplatsen. Nedåt sista ronden för Åberg.

Lagergren bäst av svenskarna på Wentworth

Delade tiondeplatsen. Nedåt sista ronden för Åberg.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Följ Åbergs segerjakt på Wentworth

Tre slag bakom orutinerad duo inför sista ronden av BMW PGA Championship.

Åtta birdies av Åberg

Blandar sig i segsrtriden efter 67-rond på Wentworth.

Norén avancerar – Åberg tappar

Lagergren och Norén bästa svenskar efter 36 hål på Wentworth.

Åberg jagar ledande Lagergren på Wentworth

Joakim Lagergren öppnade med 66 slag och delar ledningen i BMW PGA Championship. Ett slag bakom finns Ludvig Åberg.