Hoppa till innehåll

Karlssons succé fortsätter– klättrat 175 platser på två veckor

Anton Karlsson får betalt för sin fina form. På två veckor har han klättrat rejält på världsrankingen.

Jesper Johansson

Anton Karlsson har hittat formen.
European Tour-spelaren har i två raka veckor slutat topp-10 och det syns på världsrankingen. 

I helgen spelades Magical Kenya Open och Upsala GK-spelaren blev bäste svensk efter en delad niondeplats. Veckan innan var det Qatar Masters och där slutade Anton Karlsson delad tvåa.

Topp-tio igen för Anton


Karlssons bästa placering någonsin

De här två fina resultaten gör att svensken klättrar rejält på världsrankingen. Redan förra veckan tog Anton Karlsson ett rejält kliv på rankingen och nu fortsätter bestigningen av det stora berget döpt till Official World Golf Ranking.

Niondeplatsen innebär att Karlsson tar sig från plats 338 i världen upp till plats 294. De 44 platserna som Knivstaspelaren klättrar gör att han under en två veckor lång period klättrat 175 platser totalt.

Här är svensktoppen:

Karlssons succé fortsätter– klättrat 175 platser på två veckor
Klicka på bilden för att komma till rankingen.

I toppen av världsrankingen tar Rory McIlroy två platser efter segern i Players Championship. I och med det är han nu rankad fyra i världen. Rickie Fowler, som slutade delad 47 på TPC Sawgrass klättrar också. Han är nu rankad åtta i världen.

Här är toppen av världsrankingen:

Karlssons succé fortsätter– klättrat 175 platser på två veckor
Klicka på bilden för att komma till rankingen.

På damsidan klättrar Julia Engström 27 platser och är därmed rankad 272 i världen. Bäst rankade svenska är Anna Nordqvist.

Här är svensktoppen på damsidan:

Karlssons succé fortsätter– klättrat 175 platser på två veckor
Klicka på bilden för att komma till rankingen.

Sung Hyun Park är världsetta på damsidan.

Karlssons succé fortsätter– klättrat 175 platser på två veckor
Klicka på bilden för att komma till rankingen.

Samarbete med Hitpin Golf

Svenska Hitpin Golf satsar vidare – här är några nyheter

Svenska Hitpin Golf har sedan starten gått sin egen väg — golfbollar i tour-klass, designade i Sverige, till upp till 40 procent lägre pris än marknadens etablerade premium. Under 2026 satsar varumärket bredare med ny premiumhandske i cabretta-läder, helt ny sajt och uppgraderat tryck på logobollar för företagsmarknaden.

Redaktionen

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren ian poulter i röd golfpiké
Tournytt

Poulter varnar: DP World Tour kan drabbas hårt

Ian Poulter tror att även DP World Tour kan hamna i problem om LIV Golf försvinner.

golfspelaren ludvig åberg i grå golfkeps och svart golftröja
Tournytt

Då startar Åberg och Norén i majorgenrepet

Svenskarnas starttider i signaturtävlingen Truist Championship på Quail Hollow.

golfspelare i svarta golfkläder
Tournytt

McDowell: ”Jag borde varit ärligare – det handlade om pengar”

Graeme McDowell ångrar delar av budskapet kring LIV Golf – och medger att pengarna spelade stor roll.

Dags för Big Green Egg Blekinge Open

Äntligen Sverigepremiär på Cutter & Buck Tour. Mängder av starka profiler i startfältet.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Han blev årets spelare – trots McIlroys supersäsong

Rory McIlroy skrev historia 2025, men spelarna röstade fram en annan vinnare av Seve Ballesteros Award.

Från tee till green: herrarnas ultimata kombination

Tillsammans skulle de här herrspelarna bilda ett fruktat lag.

Stor fördel McIlroy – men de kan fortfarande vinna

Rory McIlroy är nära sin sjunde Race to Dubai-titel, men ett par spelare har fortfarande en teoretisk chans.

Rai starkast i Abu Dhabi

Norén bästa svensk på 17:e plats – är nia på Race to Dubai inför Tourfinalen.