Hoppa till innehåll

Justin Rose 9 under par med nya klubborna

Trots att världsettan gjort en hel del förändringar på utrustningssidan spelade Rose enastående på torsdagen.

Jesper Johansson

De flesta golfproffsen ändrar vissa delar av sin utrustning då och då. Det är egentligen ingen stor grej, men när världsettan och regerande FedExCup-vinnaren Justin Rose byter ut tio klubbor i bagen … då ökar intresset.

För efter förra veckans delade 34:e plats i Desert Classic började bytet från TaylorMade till Honma diskuteras om det var korrekt eller inte. Under torsdagen visade Justin Rose att nya klubbor inte innebär några större problem.

Tangerat karriärsbästa för Rahm

OS-guldmedaljören gjorde under torsdagen tio par. Utöver det blev det en eagle och sju birdies för att till slut gå runt på 63 slag, nio under par. Resultatet innebär att 38-åringen är delad tvåa, ett slag bakom Jon Rahm.
– Jag är väldigt nöjd över hur allt börjar falla på plats. Jag hade ingen press på mig att använda drivern tills jag var redo men bollhastigheterna har varit så höga att jag inte vill spela utan den typen av hastighet, ärligt talat.
– Jag slog bollen extremt rakt i dag, sa Rose efter rundan.

Hans statistik antyder på att det stämmer. Under torsdagsvarvet på Torrey Pines norra bana träffade Justin Rose 11 av 14 fairways och 16 av 18 greener.


Mer från samma ämne

Läs också

liv golfs vd scott oneill
Tournytt

LIV Golf säkrar ny investerare

LIV Golf uppger att en ny huvudinvesterare är klar. Beskedet kommer efter månader av osäkerhet kring tourens framtid.

golfspelaren Ben An
Tournytt

An om LIV-mötet: ”Ingen började slåss”

LIV Golf-spelarna har haft ännu ett krismöte. Men fortfarande finns inga besked om tourens framtid eller säsongsavslutningen.

David Lundgren 2
Tournytt

Lundgren jagar Simonsen

Tajt i toppen av Road to Europe.

Rose bollskämt efter historiska majorsegern

Shiho Kuwaki blev först att vinna en major med en gul golfboll. Då skämtade Justin Rose om att det var dags att byta bollfärg.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Här är spelarna som tjänat mest på DP World Tour

Rory McIlroy toppar DP World Tours pengalista genom tiderna, men Henrik Stenson är högt upp och flera svenskar har spelat in stora summor.

Svensk Golf

Åberg het på greenerna med nya puttern

Ludvig Åbergs nya putter levererade direkt i Texas.

18 tankar efter PGA Championship

En värdig vinnare. En mer än godkänd svenskinsats. Och som vanligt – en inte lika rolig major som de andra.

Tre tankar inför avgörandet – Åbergs möjligheter

Spelarna som utmanar om segern under söndagen på Aronimink Golf Club.