Hoppa till innehåll

Iskall Justin Thomas vinnare igen

Justin Thomas visade mental styrka när han för femte gången den här säsongen fick se sitt namn högst upp på ledartavlan efter 72 spelade hål.

Jesper Johansson

Under måndagen avgjordes årets andra tävling i slutspelet på PGA Tour. Justin Thomas och Marc Leishman var i delad ledning inför slutvarvet på TPC Boston men bara två slag bakom befann sig Jordan Spieth.

Och det var just Jordan Spieth som började söndagen starkast av alla.
På de första fyra hålen gjorde han birdie, Eagle, birdie och sedan ytterligare en birdie. Med ytterligare en birdie under de första nio hålen såg årets The Open-vinnare ut att vara på väg mot ytterligare en seger.
Men under de avslutande nio hålen ville det sig inte riktigt för Jordan Spieth. Puttern svalnade något och det resulterade i att han gjorde tre bogeys, en birdie och resten par.

 

Lingmerth och Blixt utslagna ur FedExCup

Istället vann alltså Justin Thomas. 

PGA Championship-vinnaren från augusti ser ut att ha behållit formen då han under söndagen kunde stänga igen butiken med två birdies och en Eagle på de första nio hålen samt en bogey och två birdies på vägen in. Att han lyckats vinna så många gånger i år menar han själv beror på det mentala.
– Allt handlar om tålamod. Jag håller mitt fokus på ett slag i taget och jag struntar i vad de andra gör. Vi har haft ett bra år och nu är det två tävlingar kvar som vi ska göra det bästa av, sa Thomas på det 18:e hålets green.

Här är toppen av ledartavlan:

Mer från samma ämne

Läs också

Linnea Ström
Tournytt

Toursvepet – Ström ensam svenska kvar

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.

golfspelaren tiger woods i röd golfpiké
Tournytt

Tiger Woods med i The Masters? Nya tecken väcker hopp

Uppdateringar i Masters-appen och rykten från Augusta får golfvärlden att spekulera igen.

golfspelare slår med golfklubb på en golfbana
Tournytt

Golfikonen tar över efter svenske pionjären

Colin Montgomerie tar plats i European Tour Groups styrelse – ersätter Ove Sellberg.

Dubbla vattenbesök sänkte Åberg

Slutade delad femma i The Players efter 76 slag sista ronden.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Statistik som stack ut på TPC Sawgrass

Första dagens spel i THE PLAYERS Championship bjöd på intressant statistik.

Så ser du THE PLAYERS – då startar Åberg och Norén

Dags för PGA Tours flaggskeppstävling på Ludvig Åbergs hemmabana TPC Sawgrass.

Åberg trea efter rysare på Bay Hill

Magiska järnslag gav årets bästa placering på PGA Tour.

Martin Strömberg

Åberg fick nytt liv – vände tung rond

Fyra svenska spelare har slagläge inför sista ronden.