Hoppa till innehåll

Ingen rivalitet enligt Koepka: ”Rory har inte vunnit en major på fem år”

Brooks Koepka är världens bästa golfare. Många tror att Rory McIlroy kan blanda sig in i racet om platsen högst upp på rankingen. Men inte amerikanen.

Jesper Johansson

Brooks Koepka är världsetta. Precis bakom honom på OWGR:s lista återfinns Rory McIlroy. De båda spelade fin golf under föregående säsong och nordirländaren närmar sig Koepka i toppen av rankingen. En rivalitet har uppstått, menar många. Men 50 procent av den framgångsrika duon tycker annorlunda.
– Jag har varit här på PGA Tour i fem år. Rory McIlroy har inte vunnit en major sedan dess. Så för mig finns det här ingen rivalitet, sa Koepka under en presskonferens inför veckans tävling i Sydkorea.
– Jag är bäst i världen. Jag har tom gata framför mig och tittar inte i backspegeln. Jag ser inte hur det kan finnas en rivalitet. 

Hårda ord från en kollega på touren. Men Brooks Koepka, som vunnit fyra majors de tre senaste åren (lika många som McIlroy under hans karriär), menar inget illa.
– Jag älskar Rory. Han är en grym spelare och rolig att titta på mig, men jag ser inte att det är en rivalitet.


Mer från samma ämne

Läs också

liv golfs vd scott oneill
Tournytt

LIV Golf säkrar ny investerare

LIV Golf uppger att en ny huvudinvesterare är klar. Beskedet kommer efter månader av osäkerhet kring tourens framtid.

golfspelaren Ben An
Tournytt

An om LIV-mötet: ”Ingen började slåss”

LIV Golf-spelarna har haft ännu ett krismöte. Men fortfarande finns inga besked om tourens framtid eller säsongsavslutningen.

David Lundgren 2
Tournytt

Lundgren jagar Simonsen

Tajt i toppen av Road to Europe.

Åberg besviken: ”Har för dålig koll på var bollen tar vägen”

Letar efter formen inför årets sista major.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Tiger Woods tillbaka när PGA Tour gör om allt

Tiger Woods gjorde sitt första publika framträdande sedan gripandet i mars när nye PGA Tour-kommissionären Brian Rolapp presenterade en ny tävlingsmodell med två divisioner och upp- och nedflyttning från 2028.

130 år senare: U.S. Open-banan är 1 893 meter längre

Shinnecock Hills har vuxit från 4 909 till 6 803 meter sedan den första U.S. Open spelades där. Men frågan är om golfen blivit svårare – eller bara längre.

Trots blytung rond – Åberg vidare till helgen

Norén bäste svensk på delad 19:e plats på Muirfield Village.

Här är spelarna som tjänat mest på DP World Tour

Rory McIlroy toppar DP World Tours pengalista genom tiderna, men Henrik Stenson är högt upp och flera svenskar har spelat in stora summor.

Svensk Golf