Hoppa till innehåll

Ingen publik under Scandinavian Mixed

Det kommer väl kanske inte som en överraskning men är trots det trista nyheter. Ingen publik kommer tillåtas på Scandinavian Mixed.

Jesper Johansson

10–13 juni spelar de bästa damerna och herrarna på de europeiska proffstourerna Scandinavian Mixed på Vallda Golf & Country Club. För den som vill se proffsen på nära håll kommer här ett tråkigt besked.
”I rådande situation kommer Scandinavian Mixed att spelas inför stängda dörrar där spelare kommer befinna sig i en så kallad bubbla. Biljetter kommer därmed prioriteras till partners och sponsorer och tyvärr inte kunna släppas till allmänheten”, skriver arrangören i sociala medier.

Det kommer förstås inte som en överraskning, även om arrangörerna in i det sista hoppades att man skulle kunna tillåta publik. Henrik Hilford Brander, som arbetar på bolaget som arrangerar tävlingen, säger till GP att det förstås är jättetråkigt att publik inte kommer kunna tas in.
– Men det är som det är och nu har vi ändå lyckats få till så att tävlingen kan spelas. 500 personer är tillåtna på området och vi är nöjda över att kunna ta in partners och sponsorer, säger Hilford Brander till GP.

Enligt Hilford Brander var tanken att fler än 500 biljetter skulle släppas till partners och sponsorer. Så ”vanliga” åskådare har inte varit aktuellt så länge bara 500 personer tillåts besöka anläggningen i Kungsbacka. Samtidigt funderade man på hur man skulle kunna tolka lagen till sin fördel, så som vi sett flera hockeylag göra med att ha en väldigt stor restaurang, exempelvis.
– Vi hade hoppats på stor folkfest men nu är det som det är. Man får följa tävlingen på annat sätt. Man hade så klart kunnat göra massa justeringar och tolka lagen till sin fördel. Men det känns inte rätt. Säkerheten är det absolut viktigaste för oss och inget får gå fel, säger han till GP.

Svensk Golf bevakar tävlingen på plats

För den som vill ta del av vad som pågår i Kungsbacka rekommenderar vi förstås att följa Svensk Golf och vår bevakning. Vi kommer vara på plats för att förmedla det senaste och största som händer när Europas bästa herrar och damer gör upp om titeln på Vallda.

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren viktor hovland, järnklubba, ljusa mönstrade golfkläder
Tournytt

Hovland kritisk till PGA Tours hantering av LIV-spelare

Viktor Hovland välkomnar återvändande stjärnor – men ifrågasätter PGA Tours linje efter LIV-avhoppen.

två män vid ett podium och en pokal
Tournytt

LIV Golf får världsrankingpoäng – men!

OWGR ger grönt ljus från 2026. Beslutet välkomnas – men väcker också kritik.

golfspelaren bryson dechambeau i ljusa golfkläder
Tournytt

DeChambeau kritisk: ”Inte vad vi skrev på för”

Inför 2026 byter LIV Golf från 54 till 72 hål. Bryson DeChambeau är tveksam – trots stöd från andra stjärnor.

Örtengren historisk på Hills

Slog alla proffsen efter imponerande spel på Hills.

Roger Andersson

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Ingrid Lindblad: ”Mer nervöst att spela hemma än i USA”

Svenska LPGA-segraren Ingrid Lindblad gör efterlängtad start i Hills Open inför familj, vänner och publik.

Roger Andersson

Svenskorna är laddade inför Hills Open

Inför veckans Hills Open samlades tio svenska spelare till ett intensivt uppladdningsläger i Halmstad. Under ledning av landslagscoachen Fredrik Wetterstrand kombinerades hårda träningspass med erfarenhetsutbyte – och världsmästarna från 2022 fanns på plats.

Roger Andersson

Svenska stjärnor väljer bort Hills Ladies Open

Trots att Hills Ladies Open är årets enda LET-tävling i Skandinavien väljer de största svenska stjärnorna bort tävlingen. Endast Ingrid Lindblad kommer till start, medan namn som Linn Grant, Anna Nordqvist och Madelene Sagström satsar vidare på LPGA.

Roger Andersson

Ladies European Tours VD lämnar

Alexandra Armas lämnar rollen som VD för Ladies European Tour.