Hoppa till innehåll

Hovland: ”Längtar efter nästa gång”

Norrmannen vill bli vassare på greenerna till nästa Ryder Cup.

Första norrmannen någonsin i Ryder Cup, Viktor Hovland, knep en halv poäng på sista hålet i singelmatchen mot världstrean Collin Morikawa.

Nu hjälpte det inte så långt då USA nådde de 14,5 poäng man behövde för att vinna Ryder Cup i samma ögonblick som Hovlands match avslutades, eller egentligen redan efter hål 17 då Morikawa säkrade minst en halv poäng.

Rookien Hovland fick stort förtroende av den europeiska kaptenen Padraig Harrington och spelade alla fem omgångarna. Det blev två delningar och tre förluster för Hovland i Ryder Cup-debuten.

– Jag känner väl att mina svagheter exponerades och det är ganska tydligt vad jag behöver förbättra i mitt spel. Men samtidigt fick jag bekräftelse på att mitt långa spel håller bra klass. Om jag kan bli lite vassare på greenerna och sätta lite fler puttar så kan det bli utslagsgivande framöver, förklarade han efter sin delning med Morikawa.

Och precis som de flesta andra i det europeiska laget lyfte han fram veckan som en av de bästa och roligaste han någonsin haft i golfsammanhang.

– Det är overkligt hur kul det har varit och hur mycket alla bryr sig om varandra i det här laget. jag längtar redan efter nästa gång vi får spela i samma lag.

Läs mer: Rekordseger för USA

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren phil mickelson gör tummen upp åt publiken på en golftävling
Tournytt

Kommer Mickelson någonsin tillbaka?

Phil Mickelson missar ännu en LIV-tävling och frågan växer: när, eller om, kommer han tillbaka? Är PGA Championship i fara?

två golfspelare i vita golfkläder på en golfbana
Tournytt

Slutar hellre än återvänder till PGA Tour

Thomas Pieters öppnar för att avsluta karriären om LIV Golf försvinner – och stänger dörren till PGA Tour.

golfspelare, caddie och golfklubbor på golfbana
Tournytt

Lindbergs utmanare fick pliktslag i segerkampen

Italienarens misstag gjorde att han inte längre kunde utmana om segern.

KLART: Luke Donald fortsätter som Ryder Cup-kapten

Luke Donald får fortsatt förtroende och leder Europa i Ryder Cup 2027 på Adare Manor i Irland.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Rory McIlroy: ”Folk minns Ryder Cup för fel saker”

Rory McIlroy vill ändra bilden av årets Ryder Cup. Nordirländaren tycker att Europas historiska seger i New York har hamnat i skymundan – av fel anledningar.

Hovland tillbaka efter skada

Så ser du veckans DP World Tour-tävling. Rory McIlroy, Tommy Fleetwood, Viktor Hovland, Shane Lowry och fem svenskar på plats i Indien.

Morikawa om Ryder Cup-publiken: ”Inte mitt fel”

Collin Morikawa försvarar sitt uppmärksammade ”kaos”-uttalande inför Ryder Cup på Bethpage Black.

Fem frågetecken inför Ryder Cup 2027

Kapten Donald? Kapten Rose… eller Lowry? Fred i tourvärlden? USA:s plan? Stängd dörr till lag Europa?