Hoppa till innehåll

Hovland: ”Längtar efter nästa gång”

Norrmannen vill bli vassare på greenerna till nästa Ryder Cup.

Första norrmannen någonsin i Ryder Cup, Viktor Hovland, knep en halv poäng på sista hålet i singelmatchen mot världstrean Collin Morikawa.

Nu hjälpte det inte så långt då USA nådde de 14,5 poäng man behövde för att vinna Ryder Cup i samma ögonblick som Hovlands match avslutades, eller egentligen redan efter hål 17 då Morikawa säkrade minst en halv poäng.

Rookien Hovland fick stort förtroende av den europeiska kaptenen Padraig Harrington och spelade alla fem omgångarna. Det blev två delningar och tre förluster för Hovland i Ryder Cup-debuten.

– Jag känner väl att mina svagheter exponerades och det är ganska tydligt vad jag behöver förbättra i mitt spel. Men samtidigt fick jag bekräftelse på att mitt långa spel håller bra klass. Om jag kan bli lite vassare på greenerna och sätta lite fler puttar så kan det bli utslagsgivande framöver, förklarade han efter sin delning med Morikawa.

Och precis som de flesta andra i det europeiska laget lyfte han fram veckan som en av de bästa och roligaste han någonsin haft i golfsammanhang.

– Det är overkligt hur kul det har varit och hur mycket alla bryr sig om varandra i det här laget. jag längtar redan efter nästa gång vi får spela i samma lag.

Läs mer: Rekordseger för USA

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelare med golfklubba på grön golfbana
Tournytt

Åberg jagar ledande Lagergren på Wentworth

Svensk rivstart på Wentworth

TOUR Championship 2026 - Previews
Tournytt

PGA Tour spikar nya systemet – så fungerar det 2028

PGA Tour görs om i grunden 2028. Nu är det klart vilka som får spela på den nya touren – och hur spelarna kan åka ur och ta sig tillbaka.

inomhusarena för golf med konstgräs.
Tournytt

Linn Grants lag först ut i nya WTGL

Premiärschemat för nya WTGL är klart. Linn Grants New York Golf Club spelar premiärmatchen den 8 november.

Åberg och Norén med på Donalds Ryder Cup-träff

Ludvig Åberg är redan ett etablerat Ryder Cup-namn. Nu kan Alex Norén vara på väg tillbaka – svenskarna var med när Luke Donald samlade potentiella spelare på Adare Manor.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Fem dramatiska Solheim Cup vi aldrig glömmer

Regelbråk, historiska vändningar och oförglömliga puttar. Här är fem Solheim Cup som hade allt.

Så kvalar spelarna in till Ryder Cup 2027

Nu startar jakten på en plats i Europas Ryder Cup-lag. Här är kvalsystemet och poängen som står på spel.

Luke Donalds nya vice-kapten till Adare Manor

Harrington blev vice-kapten nummer tre i Luke Donalds nya lagbygge.

Martin Strömberg

Hovland och Scheffler i särspel – 15.00 måndag

Travelers Championship avgörs först på måndagen efter tajt avslutningsrond.