Hoppa till innehåll

Horschel tveksam till straff för Koepka

Billy Horschel ger sin syn på hur Brooks Koepka bör behandlas om han skulle återvända till PGA Tour.

Frågan om hur Brooks Koepka ska hanteras vid en eventuell återkomst till PGA Tour väcker delade meningar. Nu ger Billy Horschel, flerfaldig PGA Tour-vinnare, sin syn – och medger att han själv är kluven.

Koepka, femfaldig majorvinnare, meddelade den 23 december att han inte kommer att spela på LIV Golf, trots att ett år återstod på kontraktet. Sedan dess har spekulationerna ökat kring hans nästa steg och om han bör bestraffas om han söker återinträde på PGA Tour.

Horschel, som tidigare var en av de mest uttalade kritikerna av LIV Golf, säger nu att hans hållning har förändrats, säger 39-åringen en intervju med Palm Beach Post.
– I början tyckte jag att det behövde finnas ett straff. Nu lutar jag mer åt vad som är bäst för spelet och för att PGA Tour som produkt ska fortsätta utvecklas, säger Horschel.

Han pekar också på att PGA Tour-spelare numera har ett ägarintresse i organisationen.
– Själviskt sett adderar det värde att få tillbaka en spelare som Brooks. Men det måste finnas en process för hur man hanterar återvändande spelare.

Olika perspektiv

Horschel betonar att ett eventuellt straff inte behöver vara hårt, men att någon form av åtgärd kan vara viktig för spelare som känner sig påverkade av splittringen.
– Det går nog att hitta ett straff som inte är alltför tufft, men som ändå möter behovet hos dem som vill se någon form av konsekvens.

Även Xander Schauffele kommenterar frågan i mer diplomatiska ordalag. Han menar att svaren varierar beroende på var i karriären en spelare befinner sig.
– Det beror på vilket perspektiv man har. Det är omöjligt att göra alla nöjda. Men behöver vi samlas igen som sport? Absolut, säger Schauffele.

LIV Golf beskrev Koepkas avsked som ett gemensamt beslut, med hänvisning till familjeskäl. PGA Tour svarade genom att önska Koepka och hans familj lycka till.

Koepka har plats i alla fyra majortävlingar och kan även ansöka om medlemskap på DP World Tour där han gjorde ett antal starter under 2025.

Mer från samma ämne

Läs också

Presidents Cup 2026 - Day Four
Tournytt

Världsettan hyllas efter gesten

Motståndaren: "Annorlunda och mycket speciell människa"

FedEx Open de France - Day Two
Tournytt

TourTempen – bara att krypa till korset

Åberg fortsätter att spela sitt spel fritt även om det kommer en del vägbulor under tiden.

Arwefjäll italien
Tournytt

Femte raka topp tio-placeringen för Arwefjäll

Följ spelet på världens alla tourer här i Toursvepet.

Wiesberger om Wentworth: ”Det blir bara värre”

Bernd Wiesberger är kritisk till utvecklingen på DP World Tour. Nu varnar han för att tourens egna spelare inte prioriteras.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

McIlroy: LIV-avhoppen kommer att gynna DP World Tour

LIV Golfs framtid är osäker. Rory McIlroy tror att spelare kommer att lämna – och ser en vinnare.

Då startar Åberg och Norén – fredagens starttider i BMW Championship 2026

Alex Norén spelar i en utvald grupp med Jake Knapp, medan Ludvig Åberg spelar med Collin Morikawa. Här är fredagens starttider i BMW Championship.

Så stora chanser har Åberg och Norén – så ser du BMW Championship

Ludvig Åberg rankas bland favoriterna i BMW Championship. Alex Norén pekas ut som en möjlig skräll.

Justin Rose: ”Jag tänker inte bara hänga kvar”

Justin Rose, 46, siktar fortfarande på segrar – inte på att vänta in seniortouren.