Hoppa till innehåll

Hellgren: ”Det här förändrar våra liv”

Svenskens första kommentarer efter att ha kvalat till LIV Golf League.

På söndagen blev Björn Hellgren, 35, klar för LIV Golf. Efter en stark finalrond i kvaltävlingen LIV Golf Promotions i Florida tog svensken en av de tre platserna som ger spelrättigheter i ligan 2026. Efteråt försökte Hellgren samla känslorna på presskonferensen.

– Det är mycket att ta in. Vi visste att vi var tvungna att gå lågt i dag och verkligen gå all in. Det var kallt, det regnade ibland och det var bara att kämpa på. När jag såg att även andra kämpade kände jag att jag hade en chans.

Hellgren avslutade rundan starkt med två långa puttar på de sista tre hålen – och då började det sjunka in.

– Jag trodde inte att jag hade någon chans förrän jag satte putten på 17. Jag tänkte att jag behövde komma till sju under par. Jag sa till Gustav, min caddie, att vi behövde tre till. Det visade sig att två räckte.

”Självförtroende”

Kvalsuccén kom bara en månad efter att Hellgren tog sin första seger på Asian Tour i Saudiarabien, något han själv beskriver som avgörande.

– Det var enormt för mig att vinna där. Jag hade aldrig gjort det på den här nivån tidigare. När den där putten på 18 i Riyadh gick i kände jag att jag hör hemma. Det gav mig ett helt annat självförtroende. Sedan kom jag hit, spelet kändes bra, puttningen var bra – och jag hade dessutom precis blivit pappa. Allt det där spelade in.

Hellgren har följt LIV Golf nära sedan starten och haft kontakt med både Brooks Koepka och Henrik Stenson.

– De har alltid sagt samma sak till mig: ”Spela bättre och ta dig in.” Jag brukade fråga om jag kunde bli reserv i deras lag, men de sa bara: ”Du måste vinna först, Björn.” Nu har jag både vunnit och kvalat in.

”Jag vill vinna”

Nu väntar debut i Riyadh när LIV-säsongen startar.

– Det här kommer att förändra våra liv, framför allt för min familj. Men när tävlingen väl börjar tänker jag inte på pengarna. Det är fortfarande en golftävling, och jag åker dit för att försöka vinna. Det är den känslan jag vill åt.

Björn Hellgren blir efter sex års spel på Asian Tour och International Series den andre svensken att spela LIV Golf League. Men varken Henrik Stenson eller Brooks Koepka kommer att vara där. Stenson degraderades efter förra säsongen och Koepka har valt att lämna ligan.

– Att få spela mot Bryson och de där killarna igen känns inte längre konstigt. De är bara människor. Men det är klart – det ska bli jäkligt häftigt, säger Hellgren.

golfspelarna kim, lee och hellgren
Anthony Kim (trea), Richard T. Lee (etta) och Björn Hellgren (tvåa) knep platserna i LIV Golf Promotions på Black Diamond Ranch i Lecanto, Florida. Foto: Mike Stobe/LIV Golf

Mer från samma ämne

Läs också

David Puig Jon Rahm
Tournytt

LIV-kollen: Nya avhopp och rykten

Ett flertal spelare har ansökt om att få avsluta kontrakten.

Ludvig Åberg
Tournytt

Följ svenskarna under lördagen i Madrid

Åberg tillsammans med Ryder Cup-kompisen på lördagen.

Ludvig Åberg
Tournytt

Sex svenskar vidare i Madrid

Åberg delar 33:e plats med fyra andra svenskar.

LIV-kollen: Nya avhopp och rykten

Ett flertal spelare har ansökt om att få avsluta kontrakten.

Martin Strömberg

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

DeChambeaus nya drag – mitt i LIV-krisen

Bryson DeChambeaus framtid i LIV Golf är osäker. Nu undersöker amerikanen möjligheterna till fler starter på DP World Tour.

LIV-kollen: Stjärnflykten – det vet vi just nu

Jon Rahm har tackat nej till LIV 2.0. Nu uppges Adrian Meronk följa efter – samtidigt som Sergio Garcia blivit fri från sitt avtal.

Klart: LIV Golf säkrar investering – nu upp till spelarna

LIV Golf har säkrat en viktig investering från BC Partners. Därmed har den planerade nystarten tagit ytterligare ett steg framåt.

Svenskduo topp 20 när Meronk vann i St Andrews

Mikael Lindberg och Sebastian Söderberg slutade topp 20 i Alfred Dunhill Links Championship. Helgens bästa spelare Adrian Meronk jagade ikapp och förbi för sin femte DP World Tour-titel.