Hoppa till innehåll

Här är Stensons Mastersskor

Spelar med specialdesignade Ecco-skor i årets sista major.

Att sponsorer gör specialutgåvor till sina tourspelare inför The Masters på Augusta National hör till vanligheterna. 
Till årets sista major har Ecco tagit fram en specialdesignad version av modellen S-Three. Samma sko med samma konstruktion men i nya färgkombinationer som för tankarna till, och hyllar, majorn. Kragen på specialskon liknar den gröna kulör som oftast hittas i ruffen på Augusta National medan hälen flörtar med det skinande fairwaygräset.
S-Three är en spiklös hybridsko i skinn som erbjuder enorm komfort där den formgjutna mellansulan har tre särskilda mjukhetszoner för rätt dämpning och stabilitet. Ovandelen är tillverkad i skinn och är 100 procent vattentät med Gore-Tex och erbjuder hög ventilation.
Henrik Stenson gick över till att bära Ecco-skor i början av 2020 och har spelat med S-Three-modellen sedan januari. 
Specialversionen är i nuläget bara tänkt att bäras av Ecco-ambassadörerna Henrik Stenson och sydafrikanen Erik van Rooyen under The Masters.
Priset för vanliga Ecco S-Three är 2 000 kronor.

Så här ser Eccos specialskor i The Masters ut:




Mer från samma ämne

Läs också

liv golf-flaggor vajandes i vinden
Tournytt

OWGR-chefen om LIV Golf: Besked dröjer

LIV Golfs beslut att gå över till 72 hål från 2026 kan stärka ligans ansökan om världsrankingpoäng, men något beslut är ännu inte fattat.

golfspelaren annika sörenstam med sin son will mcgee under en presskonferens
Tournytt

Sörenstam erkänner: Förlorar nu mot sonen

Golfikonen Annika Sörenstam har fått vänja sig vid en ny roll – den här sommaren har sonen Will, 14, slagit henne för första gången på golfbanan.

golfspelarna bryson dechambeau och rory mcilroy på en grön golfbana
Tournytt

McIlroy: ”Trodde att Bryson skulle vara det största hindret”

Rory McIlroy öppnar upp om den mentala kampen bakom Masters-triumfen på Augusta National.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.