Hoppa till innehåll

Här är rekordpotten i KPMG Women’s PGA Championship

Veckans majortävling har den största prissumman någonsin i damgolfens historia.

Den tredje majortävlingen för säsongen bjuder inte bara på ett av årets starkaste startfält – utan också den största prissumman i damgolfens historia.

När KPMG Women’s PGA Championship avgörs på Hazeltine National Golf Club gör 156 spelare upp om totalt 13 miljoner dollar, motsvarande omkring 125 miljoner kronor. Det är en ökning med en miljon dollar jämfört med fjolårets upplaga och den högsta prissumman som delats ut i damgolfen.

Sju svenskor finns med i startfältet: Anna Nordqvist, Maja Stark, Linnea Ström, Ingrid Lindblad, Linn Grant, Frida Kinhult och Dani Holmqvist. Nordqvist vann tävlingen 2009 och är den enda svenska spelaren som tagit hem titeln.

Rekordstarkt startfält

KPMG, PGA of America och LPGA beskriver årets mästerskap som ännu ett steg i satsningen på damgolfen. Samtliga spelare bland de 100 främsta på Race to CME Globe-rankingen finns med i startfältet.

– Vi är stolta över att leverera LPGA-tourens främsta major. Tillsammans med PGA of America och LPGA kombinerar vi en rekordstor prissumma med teknik som ger spelarna bättre analyser av sina prestationer i realtid, samtidigt som vi erbjuder en bredare och mer dynamisk tv-bevakning för fansen. Allt handlar om att fortsätta bygga momentum för damgolfen, säger Tim Walsh, vd för KPMG USA.

Även LPGA-tourens commissioner Craig Kessler lyfter fram utvecklingen.

– KPMG Women’s PGA Championship fortsätter att höja ribban för damgolfen. Rekordstor prissumma, utökad tv-bevakning och ett av årets starkaste startfält gör det här till en tävling som golfintresserade inte vill missa.

Fler tv-timmar och mikrofoner på caddies

Årets tävling får också den mest omfattande tv-bevakningen av någon LPGA-tävling under säsongen, med närmare 100 timmars direktsändningar och extramaterial.

För första gången kommer dessutom flera caddies att bära mikrofoner under spelet, vilket ger tv-tittarna möjlighet att höra samtalen mellan spelare och caddie om strategi och klubbval.

Världsettan Nelly Korda går in i veckan som den stora favoriten. Amerikanskan jagar sin tredje raka majorseger efter triumferna i Chevron Championship och U.S. Women’s Open.

I TV

V Sport Golf, Viaplay, Viaplay Sport-kanalen (helgen)
  • 25 jun., torsdag
    • 17:00 Huvudsändning 1
    • 23:59 Huvudsändning 2
  • 26 jun., fredag
    • 17:00 Huvudsändning 1
    • 23:59 Huvudsändning 2
  • 27 jun., lördag
    • 16:00 Huvudsändning
    • 17:30 Viaplay Sport
    • 22:00 Viaplay Sport
  • 28 jun., söndag
    • 15:00 Huvudsändning
    • 15:15 Viaplay Sport

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelare med driver och golfkläder
Tournytt

Norén visar stabilitet inför slutspelet

Alex Norén stod för en lovande öppningsrond i North Carolina.

LIV Golf Invitational - London - Preview Day Three
Tournytt

Därför lämnade Asian Tour LIV Golf

Asian Tour var nära att förlänga samarbetet med LIV Golf. Men efter PIF:s kursändring valde touren i stället en allians med PGA Tour och DP World Tour.

golfspelare på övningsområde
Tournytt

Nya investerarens krav: Stjärnorna måste stanna

LIV Golf är nära en ny finansieringslösning. Men enligt uppgifter vill de nya investerarna först ha garantier för att tourens största profiler blir kvar.

Bytte putter efter rond ett – vann sin första major

Stark bästa svenska på delad 37:e plats.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Tung rond för Stark på Hazeltine

Puttningen stämde inte alls – behövde 35 puttar på lördagen.

67-rond av Stark – klättrar på Hazeltine

Svenskan på elfteplats efter andra dagens näst bästa score.

Tuff svenskstart i majorn

Samtliga sju svenskor behöver lyfta sig för att klara kvalgränsen i KPMG Women's PGA Championship.

Sörenstam: Korda måste vinna alla fem majors

LPGA anser att fyra raka majors räcker för en Grand Slam. Men Annika Sörenstam håller inte med.