Hoppa till innehåll

Handigolfarna tog lag-EM-guld

Sveriges lag vann EM-guld i handigolf.

CM Hellsten

Tio länder fanns med när Europamästerskapen avgjordes på Real Novo Sancti Petri Golf Club i södra Spanien.
För två år sedan missade Sverige pallen.

Den här gången fick blågult revansch och ledde turneringen från dag ett.
Rasmus Lia och Joakim Björkman visade tidigt vägen med en 77-rond i foursome.

Under den andra dagens greensomes drygade svenskarna ut ledningen till 15 slag inför finaldagens singlar, där de tre bästa resultaten räknades. 74 slag (+2) av Johan Kammerstad, som startade med tre birdies, 77 av Joakim Björkman och 80 av Rasmus Lia var tillräckligt för att ta hem segern med totalt 536 slag, 20 slags marginal före silvermedaljörerna Frankrike (556 slag). Bronset gick till Nederländerna (560 slag).

Handigolfarna får egen världsranking

Så här säger landslagscoachen Daniel Stark i ett pressmeddelande:
– Jag är så glad och stolt över detta lag. Vi har förberett oss noga och under lång tid haft ett gemensamt mål. Glädjen vi haft tillsammans under resan mot målet är den roliga delen i att coacha ett lag.

Orrestas Joakim Björkman – som du framöver möter i Svensk Golf Podcast – kommenterade segern så här:
– Bucklan är tillbaka där den ska vara. Vi vann som ett lag och har roligt medan vi tränar och jobbar mot våra mål. Vi stöttar varandra hela tiden i medgång och motgång.

Rasmus Lia, Idrefjällens GK:
– Jag är så nöjd med mitt första Lag-EM! Vilket underbart lag vi har.

Marcus Malo, Delsjö GK:
– Segern är vår! Alltid kul att vinna lagtävlingar, speciellt med detta lag – ett gäng som gillar att vinna tillsammans. Vi har vårt eget upplägg som fungerar för oss. Vi gör inte som de andra lagen, vi kör lite hårdare och det ger resultat.

Johan Kammerstad, Eskilstuna GK:
– Lika kul att vinna varje gång, men en lagtävling är alltid lite extra roligt. Dessa killar är underbara och gör allt som behövs för att vinna golftävlingar.

Spelar golf – utan armar och ben!


Samarbete med Bjäre Golfklubb

Varierat spel, vidsträckta vyer och gästfrihet – hos Bjäre Golfklubb i Skåne

På natursköna Bjärehalvön i nordvästra Skåne, strax utanför Båstad, ligger Bjäre Golfklubb Hotel & Lodge med öppna vyer över det i övrigt platta, skånska landskapet för en oförglömlig spelupplevelse.

Redaktionen

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren ludvig åberg i golfkläder på en golfbana
Tournytt

5 slag som gav Åberg miljoner – eller gjorde de det?

Vi fastnar gärna vid misstagen – eller de briljanta slagen. Men över 72 hål är det helheten som avgör.

golfspelaren phil mickelson gör tummen upp åt publiken på en golftävling
Tournytt

Kommer Mickelson någonsin tillbaka?

Phil Mickelson missar ännu en LIV-tävling och frågan växer: när, eller om, kommer han tillbaka? Är PGA Championship i fara?

två golfspelare i vita golfkläder på en golfbana
Tournytt

Slutar hellre än återvänder till PGA Tour

Thomas Pieters öppnar för att avsluta karriären om LIV Golf försvinner – och stänger dörren till PGA Tour.

Paragolfare prisade av Henrik Stenson Foundation

Wanneberg och Lia stipendiater på The National.

Svensk Golf

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Toursvepet – Lingmerth fint med i Scottish Open

Många svenska spelare inledde tourveckan starkt.

Svensk Golf

Felix Norrman tvåa efter särspel

Det blev en ny 69-rond för svensken som tog sig till särspel mot mästerskapets mest stabile spelare.

Felix Norrman jagar segern i U.S. Adaptive Open

Spelade upp sig andra ronden och ligger tvåa efter mästerskapets lägsta rond.

Tog SM-titeln trots låneklubbor

"Betyder mycket att vinna på hemmaplan"