Hoppa till innehåll

”Han är fortfarande min bästa vän”

Joel Dahmen leder i North Carolina. Och öppnar upp om uppbrottet från populäre caddien Geno Bonnalie.

Joel Dahmen stod för en imponerande öppningsrond i Wyndham Championship med 61 slag, nio under par. Det innebär ledning efter första dagens spel i North Carolina och han leder med ett före Alex Norén på ensam andraplats.

Efter ronden öppnade Dahmen upp om det känslosamma uppbrottet från sin mångårige caddie Geno Bonnalie.

Duon blev publikfavoriter genom Netflix-dokumentären Full Swing, där deras vänskap och öppenhjärtiga ton stack ut i en annars resultatinriktad PGA Tour-värld. Men efter över 20 års samarbete och sex professionella segrar valde de att gå skilda vägar i samband med Scottish Open förra månaden.

Trots splitten är bandet mellan dem fortsatt starkt.

– Jag älskar Geno. Vi sms:ar nästan varje dag. Han mår bra. Jag saknar honom, men ibland måste man fatta tuffa beslut. Det här var inte lätt. Det handlade inte om honom, utan om mig. Jag behövde ta ansvar för min inställning och mitt spel, säger Dahmen.

Efter separationen har Dahmen haft olika personer vid sin sida. Brian Frazier bar bagen under Barracuda Championship, och vid 3M Open tog Dahmens tränare Jon Reehoorn – till vardags coach för Oregon State – över caddieuppdraget.

Resultatet? Två klarade kvalgränser, en delad 17:e plats och nu alltså en ledning efter första rundan i Wyndham Championship – tack vare tio birdies och endast en bogey.

– Jag behövde en förändring, en möjlighet att ta kontroll över mitt spel igen. Ibland är det så enkelt som att spela golf på egen hand ett tag, säger Dahmen.

Kämpar för plats i slutspelet

Dahmen ligger för närvarande på 101:a plats i FedExCup-ställningen och behöver en andraplats – förutsatt att inte fler än två spelare delar den – för att säkra en plats i PGA Tour-slutspelet, som inleds nästa vecka.

Men trots pressen och det nya upplägget känner sig 36-åringen trygg med beslutet att tillfälligt gå vidare utan Geno.

– Han är fortfarande min bästa vän. Jag tror vi kommer att se honom tillbaka på touren snart, säger Joel Dahmen.

Journalist, redaktör och tidigare greenkeeper. Började spela golf i början av 1990-talet. Har arbetat på golfbanor i tio år och som journalist i tolv år. Sedan 2015 verksam på Svensk Golf i olika roller – sedan 2021 som digital redaktör för svenskgolf.se. Skriver om allt som rör golf.

Email: olof.asgard@svenskgolf.se

Mer från samma ämne

Läs också

inomhusarena för golf med konstgräs.
Tournytt

Linn Grants lag först ut i nya WTGL

Premiärschemat för nya WTGL är klart. Linn Grants New York Golf Club spelar premiärmatchen den 8 november.

pokaler på golbana
Tournytt

Stora förändringar på DP World Tour 2027

DP World Tour gör om kalendern till 2027. Men någon återkomst till Sverige blir det inte – touren saknar fortsatt en svensk tävling.

golfspelaren ludvig åberg spelar golf på golfbana
Tournytt

Åberg och Norén i samma grupp på Wentworth

Ludvig Åberg och titelförsvarande Alex Norén får sällskap av Robert MacIntyre under de två första ronderna av BMW PGA Championship.

Dags för slutspel! TV-tider och förutsättningar

70 spelare är kvar när FedEx Cup-slutspelet inleds i Memphis. Alex Norén och Ludvig Åberg finns med i fältet.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Norén klättrade efter 65-rond

Visar härlig form inför FedEx Cup-slutspelet.

Starkt närspel lyfte Svensson i Texas

Klättrade 35 placeringar efter snygg 65-rond tredje dagen.

Åberg värmer upp inomhus inför API

Viktig TGL-match väntar Ludvig Åberg och hans The Bay Golf Club som möter Tiger Woods lag.

Stor fördel McIlroy – men de kan fortfarande vinna

Rory McIlroy är nära sin sjunde Race to Dubai-titel, men ett par spelare har fortfarande en teoretisk chans.