Hoppa till innehåll

Haeggman segrare igen – vann på Seychellerna

Tog äntligen sin första seger sedan comebacken på Legends Tour.

En strålande avslutningsrond på 66 slag gav Joakim Haeggman segern i MCB Tour Championship på Seychellerna, årets näst sista tävling på European Legends Tour. Inför sista ronden var Haeggman i delad ledning med österrikaren Markus Brier men efter en eagle på hål nio hade svensken skaffat sig tre slags ledning, en ledning som han aldrig släppte.

– Jag har haft ett par tillfällen då jag spelat i ledargruppen, bland annat en riktig mardröm för några veckor sedan i Italien då jag sköt ett riktigt högt nummer sista dagen. Alla vet att vi kan göra det men det känns riktigt skönt att äntligen få hålla en segerpokal igen, det är ju detta vi spelar för och jag är jätteglad, sa Haeggman efter segern, som till slut blev fyra slag stor, före Adilson da Silva från Brasilien. Italienaren Emanuele Canonica slutade ensam trea, fem slag bakom svensken.

– Jag tittade på ledartavlan på det 17:e hålet och visste att jag låg bra till. Jag var fem, sex under för ronden och visste att ingen var nära.

Totalt gick Haeggman de tre ronderna på 66-67-66 för elva under par. Segern tog honom upp på en elfteplats på Legends Tours Order of Merit inför avslutningen på Mauritius nästa vecka.


Golfskolan – se våra instruktionsfilmer:


Mer från samma ämne

Läs också

US golfer Tiger Woods (L) gives instructions to Au
Tournytt

100 majors i följd – Scotts debut långt före iPhonen

Men australiensaren har långt upp till Nicklaus rekord.

J.J Spaun
Tournytt

Svindlande summa väntar segraren på Shinnecock

Prissummorna i majors fortsätter uppåt.

2026 U.S. OPEN - Preview Day Three
Tournytt

Nya, snälla USGA

Bredare fairways och långsammare greener väntar på Shinnecock Hills.

Ny stark tävling av Wallin

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.

Martin Strömberg

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Svensson tvåa inför helgen i Toronto

Är bäst i hela fältet från tee efter 36 spelade hål.

Lindberg vann i Turkiet

Storformen kröntes med första segern på DP World Tour.

Martin Strömberg

Lindberg återtog ledningen i Turkiet

Stockholmaren jagar första segern på DP World Tour.

Stark finish av svenskarna på Riviera

Både Norén och Åberg gick på 66 slag sista ronden.

Martin Strömberg