Hoppa till innehåll

Grant sexa inför sista ronden i Singapore

Fem slag bakom sydkoreanska efter ännu en blöt dag.

De svenska damerna turas om att slåss om topplaceringar på LPGA Tour. Efter Maja Starks andraplats i säsongsinledningen och den delade fjärdeplatsen i Thailand senast är det Linn Grants tur att ligga bra till inför avslutningen av HSBC Women’s World Championship. Grant gick på 71 slag under lördagen, som återigen bestod av en hel del regn, och är med sina nio under par totalt på delad sjätteplats, fem slag bakom ledande sydkoreanskan Jin Young Ko.

På andra plats finns världstvåan Nelly Korda, två slag bakom Ko.

Grant gjorde tre birdies och två bogeys under lördagens rond där hon träffade 14 greener. Hon missade lite mer från tee, hade 9 av 14 fairwayträffar, och de två bogeys som hon gjorde kom på par fem-hål.

Madelene Sagström är på väg mot en ny bra tävling och är på delad 21:a plats med fem under par. Anna Nordqvist (-3) är på delad 30:e plats och Maja Stark (+4) på delad 55:e plats inför söndagens avslutande rond.


Golfskolan – se våra instruktionsfilmer:


Samarbete med Bjäre Golfklubb

Varierat spel, vidsträckta vyer och gästfrihet – hos Bjäre Golfklubb i Skåne

På natursköna Bjärehalvön i nordvästra Skåne, strax utanför Båstad, ligger Bjäre Golfklubb Hotel & Lodge med öppna vyer över det i övrigt platta, skånska landskapet för en oförglömlig spelupplevelse.

Redaktionen

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelare tar emot pris på golfbana
Tournytt

Två svenska amatörer klara för U.S. Women’s Open

Först Meja Örtengren. Och nu även Johanna Sjursen. De svenska amatörerna är klara för U.S. Women’s Open i Los Angeles i början av juni.

golfspelaren bryson dechambeau i vit golfkeps och blå golfpiké
Tournytt

LIV-bossen om DeChambeau: ”Jag är inte säker”

Bryson DeChambeau saknar nytt kontrakt – samtidigt jagar LIV Golf nya investerare inför 2027.

golfspelaren ludvig åberg i golfkläder på en golfbana
Tournytt

5 slag som gav Åberg miljoner – eller gjorde de det?

Vi fastnar gärna vid misstagen – eller de briljanta slagen. Men över 72 hål är det helheten som avgör.

Korda i klar ledning i Chevron Championship

Jagar tredje majorsegern. Stark tappade på sluthålen.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Stark stadig i Houston

Har häng på ännu en topplacering i majorsammanhang.

Då startar svenskorna i Chevron Championship

Sju svenskor peggar upp i årets första major. Här är deras starttider i Houston.

Svensk Golf

Sju svenskor i årets första major

The Chevron Championship markerar starten på damernas majorsäsong.

TourTempen – Ett sista formbesked inför Masters

I TourTempen lyfter vi veckans starkaste prestationer, största besvikelser och snackisar som skakar golfvärlden.