Hoppa till innehåll

Grant sexa inför sista ronden i Singapore

Fem slag bakom sydkoreanska efter ännu en blöt dag.

De svenska damerna turas om att slåss om topplaceringar på LPGA Tour. Efter Maja Starks andraplats i säsongsinledningen och den delade fjärdeplatsen i Thailand senast är det Linn Grants tur att ligga bra till inför avslutningen av HSBC Women’s World Championship. Grant gick på 71 slag under lördagen, som återigen bestod av en hel del regn, och är med sina nio under par totalt på delad sjätteplats, fem slag bakom ledande sydkoreanskan Jin Young Ko.

På andra plats finns världstvåan Nelly Korda, två slag bakom Ko.

Grant gjorde tre birdies och två bogeys under lördagens rond där hon träffade 14 greener. Hon missade lite mer från tee, hade 9 av 14 fairwayträffar, och de två bogeys som hon gjorde kom på par fem-hål.

Madelene Sagström är på väg mot en ny bra tävling och är på delad 21:a plats med fem under par. Anna Nordqvist (-3) är på delad 30:e plats och Maja Stark (+4) på delad 55:e plats inför söndagens avslutande rond.


Golfskolan – se våra instruktionsfilmer:


Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren lee westwood i ljusa golfkläder på grön golfbana
Tournytt

Westwood sågar OWGR:s beslut

Lee Westwood menar att OWGR misslyckas med sitt uppdrag trots beslut om rankingpoäng till LIV Golf.

golfspelaren viktor hovland, järnklubba, ljusa mönstrade golfkläder
Tournytt

Hovland kritisk till PGA Tours hantering av LIV-spelare

Viktor Hovland välkomnar återvändande stjärnor – men ifrågasätter PGA Tours linje efter LIV-avhoppen.

två män vid ett podium och en pokal
Tournytt

LIV Golf får världsrankingpoäng – men!

OWGR ger grönt ljus från 2026. Beslutet välkomnas – men väcker också kritik.

Världstvåan vann utan att spela

Sista ronden ställdes in på grund av kyla – Korda segrare igen efter ett drygt år.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Grant bästa svenska i Florida

Hårda vindar gav höga scorer under lördagen på lake Nona.

Lindblad två slag från täten

Delar femteplatsen efter två raka 69-ronder i Florida.

Svenska toursegrar 2025

Här är titlarna som Sverige bärgat på världens största golftourer.

Svensk Golf

Från tee till green: damernas ultimata kombination

Tillsammans skulle de här damspelarna bilda ett fruktat lag.