Hoppa till innehåll

Grant sexa inför sista ronden i Singapore

Fem slag bakom sydkoreanska efter ännu en blöt dag.

De svenska damerna turas om att slåss om topplaceringar på LPGA Tour. Efter Maja Starks andraplats i säsongsinledningen och den delade fjärdeplatsen i Thailand senast är det Linn Grants tur att ligga bra till inför avslutningen av HSBC Women’s World Championship. Grant gick på 71 slag under lördagen, som återigen bestod av en hel del regn, och är med sina nio under par totalt på delad sjätteplats, fem slag bakom ledande sydkoreanskan Jin Young Ko.

På andra plats finns världstvåan Nelly Korda, två slag bakom Ko.

Grant gjorde tre birdies och två bogeys under lördagens rond där hon träffade 14 greener. Hon missade lite mer från tee, hade 9 av 14 fairwayträffar, och de två bogeys som hon gjorde kom på par fem-hål.

Madelene Sagström är på väg mot en ny bra tävling och är på delad 21:a plats med fem under par. Anna Nordqvist (-3) är på delad 30:e plats och Maja Stark (+4) på delad 55:e plats inför söndagens avslutande rond.


Golfskolan – se våra instruktionsfilmer:


Mer från samma ämne

Läs också

liv golf-flaggor vajandes i vinden
Tournytt

OWGR-chefen om LIV Golf: Besked dröjer

LIV Golfs beslut att gå över till 72 hål från 2026 kan stärka ligans ansökan om världsrankingpoäng, men något beslut är ännu inte fattat.

golfspelaren annika sörenstam med sin son will mcgee under en presskonferens
Tournytt

Sörenstam erkänner: Förlorar nu mot sonen

Golfikonen Annika Sörenstam har fått vänja sig vid en ny roll – den här sommaren har sonen Will, 14, slagit henne för första gången på golfbanan.

golfspelarna bryson dechambeau och rory mcilroy på en grön golfbana
Tournytt

McIlroy: ”Trodde att Bryson skulle vara det största hindret”

Rory McIlroy öppnar upp om den mentala kampen bakom Masters-triumfen på Augusta National.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.