Hoppa till innehåll

Grant besviken att svenska proffstävlingen försvunnit

Linn Grant om att inte kunna försvara sin titel i Scandinavian Mixed.

Den svenska proffstävlingen Scandinavian Mixed, där spelare från herrarnas DP World Tour och damernas Ladies European Tour tävlade på samma bana om samma prispott, spelades första gången 2021 på Vallda G&CC. Jonathan Caldwell vann premiärupplagan.

Året därpå skrev Linn Grant historia när hon dominerade på Halmstad GK och vann med hela nio slags marginal före tvåorna Henrik Stenson och Marc Warren. Grant blev därmed den första kvinnan någonsin att vinna på DP World Tour.

Två år senare, på hemmaplan i Helsingborg och Vasatorps GK, vann hon igen efter en stark avslutning i finalronden samtidigt som ledaren Sebastian Söderberg tappade.

Fjolårets tävling blev den sista, sedan DP World Tour beslutat att inte inkludera Scandinavian Mixed i spelschemat för 2025.

För Golf Monthly beskriver Grant beslutet som ”väldigt tråkigt”.

– Jag sa till DP World Tour att jag tycker det är väldigt synd att tävlingen har tagits bort. Ur ett svenskt perspektiv var det en succé – publiken älskade evenemanget och spelarna gillade det mer och mer för varje år. Det kanske inte var den mest lönsamma tävlingen, men definitivt en av de mest omtalade, säger 25-åringen till Golf Monthly.

Grant hoppas ändå att formatet lever vidare i framtiden.

– Jag vet att det gjordes försök att rädda tävlingen, men till slut var beslutet fattat. Det är verkligen en besvikelse. Men Australien verkar intresserat av att arrangera fler mixade tävlingar, så jag tror att vi kommer få se sådana format på andra håll framöver. Kanske i en annan tappning.

Sju svenskor i veckans tävling

Linn Grant har haft en tuff period på LPGA med tre raka missade kvalgränser. Hennes bästa resultat hittills i år är en tredjeplats i Hilton Grand Vacations Tournament of Champions i januari. Hon är för närvarande rankad 38:a i världen – tredje bästa svenska bakom Maja Stark (30) och Madelene Sagström (32).

Grant och Stark spelar veckans LPGA-tävling Black Desert Championship, där de får sällskap av Linnea Ström, Solheim Cup-kaptenen Anna Nordqvist, Ingrid Lindblad, Frida Kinhult och Daniela Holmqvist.

Tävlingen sänds på Viaplay och V Sport Golf. Här hittar du veckans tv-tider.

Mer från samma ämne

Läs också

liv golf-flaggor vajandes i vinden
Tournytt

OWGR-chefen om LIV Golf: Besked dröjer

LIV Golfs beslut att gå över till 72 hål från 2026 kan stärka ligans ansökan om världsrankingpoäng, men något beslut är ännu inte fattat.

golfspelaren annika sörenstam med sin son will mcgee under en presskonferens
Tournytt

Sörenstam erkänner: Förlorar nu mot sonen

Golfikonen Annika Sörenstam har fått vänja sig vid en ny roll – den här sommaren har sonen Will, 14, slagit henne för första gången på golfbanan.

golfspelarna bryson dechambeau och rory mcilroy på en grön golfbana
Tournytt

McIlroy: ”Trodde att Bryson skulle vara det största hindret”

Rory McIlroy öppnar upp om den mentala kampen bakom Masters-triumfen på Augusta National.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.