Hoppa till innehåll

Grant årets raket på Rolex Rankings

Har klättrat 215 placeringar på världsrankingen sedan årsskiftet.

Damernas världsranking, Rolex Rankings, börjar bli riktigt skön svensk läsning. Just nu har vi fyra spelare bland de 100 främsta och den som avancerat mest under 2022 är inte helt oväntat Linn Grant. Ryaspelaren var vid årsskiftet på en 259:e plats men efter fyra segrar på Ladies European Tour, en delad åttondeplats i Evian Championship och en delad fjärdeplats i LPGA/LET-tävlingen ISPS Handa World Invitational, med mera, har Grant klättrat till en 44:e plats just nu. Lustigt nog är Grant precis som på LET:s Order of Merit, placeringen framför kompisen Maja Stark, som också klättrat under året, från en 90:e till en 45:e plats.

Bästa svenska på Rolex Rankings är alltjämt Anna Nordqvist som är 28:a, tätt följd av Madelene Sagström som är på 30:e plats.

Världsetta i nuläget är sydkoreanskan Jin Young Ko före amerikanskan Nelly Korda.


Golfskolan – se våra instruktionsfilmer:


Mer från samma ämne

Läs också

liv golf-flaggor vajandes i vinden
Tournytt

OWGR-chefen om LIV Golf: Besked dröjer

LIV Golfs beslut att gå över till 72 hål från 2026 kan stärka ligans ansökan om världsrankingpoäng, men något beslut är ännu inte fattat.

golfspelaren annika sörenstam med sin son will mcgee under en presskonferens
Tournytt

Sörenstam erkänner: Förlorar nu mot sonen

Golfikonen Annika Sörenstam har fått vänja sig vid en ny roll – den här sommaren har sonen Will, 14, slagit henne för första gången på golfbanan.

golfspelarna bryson dechambeau och rory mcilroy på en grön golfbana
Tournytt

McIlroy: ”Trodde att Bryson skulle vara det största hindret”

Rory McIlroy öppnar upp om den mentala kampen bakom Masters-triumfen på Augusta National.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.