Hoppa till innehåll

Gillbergs jättehopp: Klättrar 350 platser på världsrankingen

Oliver Gillberg vann SM Match och tog sig därmed till sin högsta position på världsrankingen någonsin.

Jesper Johansson

Paul Casey spelade bäst av alla på Green Eagle Golf Courses och lyckades därmed vinna Porsche European Open.
Segern är den första på European Tour för engelsmannen de senaste fem åren och den innebär att han hoppar upp till plats 16 i säsongslånga tävlingen Race to Dubai.  Segern innebär också att han tar mark på världsrankingen. 42-åringen inledde året rankad 22 i världen. Inför Porsche European Open var han på plats 17.

Efter segern är Casey rankad 14 i världen – bara någon hundradels poäng bakom hans landsman Tommy Fleetwood.
I övrigt är det lugnt i toppen av världsrankingen förutom att spelledige Bryson DeChambeau klättrar Francesco Molinari och nu är tia i världen.

Gillbergs jättehopp: Klättrar 350 platser på världsrankingen

Flera svenskar klättrade på världsrankingen efter senaste uppdateringen. Niklas Lemke, som slutade delad nia i Tyskland, klättrar från plats 296 till 330. Och Joakim Lagergren, som slutade delad 20, klättrar 14 platser till position 324.

Dubbla svenska matchmästare korade

Men mest av alla klättrade en annan svensk. Oliver Gillberg, som vann SM Match på Österåker, tog ett rejält kliv på rankingen.

Örebroaren som aldrig varit rankad topp-1000 i världen tidigare var på plats 1 115 innan helgen. Efter segern på Västerled är Oliver Gillberg rankad 760. 

Här är svensktoppen:

Gillbergs jättehopp: Klättrar 350 platser på världsrankingen

Mer från samma ämne

Läs också

Linnea Ström
Tournytt

Toursvepet – Ström ensam svenska kvar

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.

golfspelaren tiger woods i röd golfpiké
Tournytt

Tiger Woods med i The Masters? Nya tecken väcker hopp

Uppdateringar i Masters-appen och rykten från Augusta får golfvärlden att spekulera igen.

golfspelare slår med golfklubb på en golfbana
Tournytt

Golfikonen tar över efter svenske pionjären

Colin Montgomerie tar plats i European Tour Groups styrelse – ersätter Ove Sellberg.

Stark finish av svenskarna på Riviera

Både Norén och Åberg gick på 66 slag sista ronden.

Martin Strömberg

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Han blev årets spelare – trots McIlroys supersäsong

Rory McIlroy skrev historia 2025, men spelarna röstade fram en annan vinnare av Seve Ballesteros Award.

Hyllar DP World Tours väg till PGA Tour

Paul McGinley menar att samarbetet med PGA Tour stärker europeisk golf – och lyfter Sami Välimäkis genombrott som bevis.

Toursvepet – Bra svenskstart i maratonkvalet

Och Arwefjäll skuggar täten i Kina.

Sju svenskar vidare till Kvalfinalen i Salou

Nu väntar sex stentuffa ronder i maratonkvalet.