Hoppa till innehåll

Giftig smog försenade tävlingen i Asien

New Delhi har drabbats av sin årliga smog. De giftiga partiklarna gjorde att torsdagsvarvet på Asian Tour försenades och att spelarna fick spela med munskydd.

Jesper Johansson

Under torsdagen ställdes hela rundan in på PGA Tour på grund av regn. Asian Tours Panasonic Open ställdes visserligen inte in, men försenades kraftigt. I Asien var det dock inte regn som störde spelarna – utan giftig smog.

Veckans tävling i Asien spelas utanför New Delhi, Indien, och de senaste dagarna har smog varit ett stort problem i staden. Luftkvaliteten har varit så dålig att skolor har stängts och statligt anställda har sett till att bara ett visst antal bilar får köras in och ut ur den stora staden. Det här är inget nytt fenomen för staden, som drabbas av smog varje vinter på grund av avgaser, industirell luftförorening och bränder från lantbrukare. 

Enligt AFP kan tävlingen i Asien möjligtvis kortas ner till ett tredagarsevent. Men än så länge ser det ut att bli fyra varv på Golf Classic and Country Club. För efter en längre försening kunde spelarna ta sig ut på banan. Många av dem bar munskydd för att skydda sig mot de giftiga gaserna.

Enligt World Health Organization är halterna av PM2.5-partiklar 20 gånger högre än vad som är säkert och det kan vara dödligt om de når en persons lungor och blodomlopp.


Samarbete med Bjäre Golfklubb

Varierat spel, vidsträckta vyer och gästfrihet – hos Bjäre Golfklubb i Skåne

På natursköna Bjärehalvön i nordvästra Skåne, strax utanför Båstad, ligger Bjäre Golfklubb Hotel & Lodge med öppna vyer över det i övrigt platta, skånska landskapet för en oförglömlig spelupplevelse.

Redaktionen

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelare tar emot pris på golfbana
Tournytt

Två svenska amatörer klara för U.S. Women’s Open

Först Meja Örtengren. Och nu även Johanna Sjursen. De svenska amatörerna är klara för U.S. Women’s Open i Los Angeles i början av juni.

golfspelaren bryson dechambeau i vit golfkeps och blå golfpiké
Tournytt

LIV-bossen om DeChambeau: ”Jag är inte säker”

Bryson DeChambeau saknar nytt kontrakt – samtidigt jagar LIV Golf nya investerare inför 2027.

golfspelaren ludvig åberg i golfkläder på en golfbana
Tournytt

5 slag som gav Åberg miljoner – eller gjorde de det?

Vi fastnar gärna vid misstagen – eller de briljanta slagen. Men över 72 hål är det helheten som avgör.

Stenson: “Min enda seger förra året”

Henrik Stenson är tillbaka i gamla hemstaden Dubai.

CM Hellsten

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

McIlroy missar veckans tävling på grund av skada

Vi får inte se Rory McIlroy spela på European Tour i veckan. En revbensskada sätter stopp för nordirländaren.

Jesper Johansson