Hoppa till innehåll

Fyra svenskor i tourfinalen – segraren får 38 miljoner kronor

Grant bästa svenska på Order of Merit inför tourfinalen.

Martin Strömberg

På torsdag inleds CME Group Tour Championship, årets sista tävling på LPGA Tour. De 60 främsta på årets Order of Merit, Race to CME Globe, är kvalificerade, och fyra svenskor finns på plats i Naples, Florida.

Bästa svenska på rankingen inför tourfinalen är Linn Grant på plats 21. Grant vann genrepet, The Annika, veckan som gick, efter en imponerande stadig tävling där hon slutade 19 under par. Det var Grants andra seger på LPGA Tour och många nämner Grant som en av förhandsfavoriterna det här året efter formbeskedet på Pelican GC. Vid sidan av segern har Grant två tredjeplatser och en fjärdeplats under säsongen men också åtta missade kvalgränser.

Näst bästa svenska på rankingen är Maja Stark på plats 40. Stark vann U.S. Women’s Open i början av juni på Erin Hills och har blandat och gett under säsongen. Vid sidan av majorsegern har Stark två femteplatser men också nio missade kvalgränser.

Madelene Sagström är på plats 47 på rankingen inför tourfinalen och Sagström vann T-Mobile Match Play i början av april. Sagström har klarat 11 av 19 kvalgränser utan att riktigt nå topplaceringarna under säsongen där en delad 14:e plats i Meijer LPGA Classic är bästa placeringen vid sidan av segern.

Ingrid Lindblad är fjärde svenskan på plats på Tiburón Golf Club och Lindblad är rankad på plats 50 inför säsongsavslutningen. Lindblad tog sin första seger på LPGA Tour när hon vann JM Eagle LA Championship på imponerande 21 under par i april. Sedan dess har det varit blandade ojämna resultat och hon har totalt klarat 11 av 19 kvalgränser. En delad 23:e plats i Malaysia för tre veckor sedan visar att det ändå finns en viss form.

Race to CME Globe-rankingen leds av den thailändska världsettan, Jeeno Thitikul, klart före den japanska världstrean, Miyu Yamashita.

CME Group Tour Championship har hela 11 miljoner dollar i total prissumma och segraren erhåller fyra miljoner dollar, motsvarande cirka 38 miljoner kronor.

Svenskornas starttider första ronden:

Starttid
14.40Allisen CorpusIngrid Lindblad
14.50Madelene SagströmJenny Bae
15.30Hannah GreenMaja Stark
17.00Linn GrantHaeran Ryu
18.30Minjee LeeRio Takeda
18.40Jeeno ThitikulMiyu Yamashita

Här hittar ni veckans ledartavlor

I TV

V Sport Golf, Viaplay
  • 20 nov., torsdag
    • 20:00 Huvudsändning
  • 21 nov., fredag
    • 20:00 Huvudsändning
  • 22 nov., lördag
    • 20:00 Huvudsändning
  • 23 nov., söndag
    • 19:00 Huvudsändning

Mer från samma ämne

Läs också

tre män på en golfbana
Tournytt

DeChambeau återvänder till DP World Tour

Bryson DeChambeau är klar för spel i Nedbank Golf Challenge – hans första ordinarie start på DP World Tour på flera år.

vit flagga med svart text på vit flaggstång
Tournytt

Bekräftat: LIV Golf ställer in lagfinalen

LIV Golf ställer in säsongsfinalen för lagen. Nu avslutas säsongen redan i Indianapolis.

golfspelaren alex noren
Tournytt

TourTempen – sylvass med järnen

I TourTempen lyfter vi förra veckans starkaste prestationer, största besvikelser och snackisar som skakar golfvärlden.

TourTempen – Det kommer vända

I TourTempen lyfter vi veckans starkaste prestationer, största besvikelser och snackisar som skakar golfvärlden.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Grant bäst av svenskorna i Women’s Open

Ingen svenska under par första dagen på Royal Lytham & St.Annes.

Då startar svenskorna i Women’s Open

Nordqvist först ut av svenskorna i årets sista major.

Fyra svenskor i årets sista major

AIG Women's Open firar jubileum på klassiska banan.

TourTempen – En spelare utöver det vanliga

I TourTempen lyfter vi veckans starkaste prestationer, största besvikelser och snackisar som skakar golfvärlden.

Martin Strömberg