Hoppa till innehåll

Frida Kinhults succé på LET

Frida Kinhult fick en inbjudan till Ladies European Tour-tävlingen i Spanien. Amatören rivstartade.

CM Hellsten

Det var i slutet av mars som Frida Kinhult vann Spanish Amateur Ladies International Championship.
I juli var Frida Kinhult med i det svenska landslaget som vann EM och i augusti representerade hon Europa i Junior Solheim Cup.

"Frida Kinhult är en fantastisk förebild"

Efter att ha vunnit amatörtävlingen i Spanien belönades Frida Kinhult med en inbjudan till landets Ladies European Tour-tävling – Andalucia Costa del Sol Open de España Femenino.
Evenemanget spelas på strandnära Real Club de Golf Guadalmina. 


– Hur jag förberett mig? De senaste veckorna har jag spelat många matchtävlingar och därför bestämde jag mig för att spela en juniorslagtävling i Sverige förra veckan för att komma in i rätt känsla och tänkande, säger Frida Kinhult till LET.

Dokument: En gyllene generation

Taktiken lyckades. När den spanska LET-tävlingen startade på torsdagen fick Frida Kinhult fick en drömöppning.
Efter 12 spelade hål var hon –4 och ensam trea.
När ronden summerades kunde bohuländskan signera ett scorekort som innehöll 69 slag (-3) och inne i klubbhuset delade hon femteplatsen med bland andra landsmaninnan Camilla Lennarth.
Senare under dagen kom även Isabella Ramsay in på -3. 

Frida Kinhults succé på LET
Frida Kinhults scorekort.
Frida Kinhults succé på LET
Camilla Lennarths scorekort.
Frida Kinhults succé på LET
Isabella Ramsays scorekort.

På måndag fyller Frida Kinhult 18 år. Redan 2015 spelade amatören på LET och hon har även tre LETAS-tävlingar på sitt cv.
– Jag är väldigt tacksam som har fått den här inbjudan. Det är en fantastiskt möjlighet att jämföra mitt spel med proffsens. Jag spelade ju på LET 2015 men jag är bättre rustad nu och har samlat på mig mer erfarenhet. Nu är mitt spel redo för sådana här tävlingar och jag är mentalt förberedd, säger Frida Kinhult till LET.

Aktuell ställning i Andalucia Costa del Sol Open de España Femenino hittar du här.  

Se ett av Frida Kinhults utslag från rond 1: 


Mer från samma ämne

Läs också

golfspelare med driver och golfkläder
Tournytt

Norén visar stabilitet inför slutspelet

Alex Norén stod för en lovande öppningsrond i North Carolina.

LIV Golf Invitational - London - Preview Day Three
Tournytt

Därför lämnade Asian Tour LIV Golf

Asian Tour var nära att förlänga samarbetet med LIV Golf. Men efter PIF:s kursändring valde touren i stället en allians med PGA Tour och DP World Tour.

golfspelare på övningsområde
Tournytt

Nya investerarens krav: Stjärnorna måste stanna

LIV Golf är nära en ny finansieringslösning. Men enligt uppgifter vill de nya investerarna först ha garantier för att tourens största profiler blir kvar.

Två svenskor topp-fem i Skottland

Nordqvist fortsätter sin starka trend.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Trots märkliga skadan – Stark stadig i Evian

Svenskan: ”Visste inte om jag skulle kunna spela”

Sex svenskor i årets fjärde major

Starttider och TV-tider från årets fjärde dammajor.

Jonsson jagar topplacering i Kitzbühel

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.

Toursvepet – Årsbästa för Wallin

Följ de svenska spelarna runt om på världens tourer här i Toursvepet.