Hoppa till innehåll

Från att nästan dra sig ur till seger – nu klättrar Na på rankingen

Med en revbensskada valde han att trots allt delta i förra veckans Sony Open. Kevin Na gick sen hela vägen och vann.

Jesper Johansson

Kevin Na var i valet och kvalet om han ens skulle spela förra veckans Sony Open på Hawaii. Under onsdagen kämpade han med en revbensskada som gjorde att han var tveksam om det ens skulle gå att delta i tävlingen. Men spela gjorde han och dessutom riktigt bra.

Inför söndagen låg amerikanen två slag bakom Brendan Steele men i och med sin 65-rond lyckades han passera sin landsman för att därmed också ta rejäla kliv på rankingen.

Inför tävlingen var Kevin Na rankad 38 i världen. Nu återfinns hans namn på plats 23. Inför säsongen var hans mål att vara topp-20 i världen. Han är på god väg och som en skön bonus lär han också närma sig en plats i det amerikanska Ryder Cup-laget.

Kevin Na har nu vunnit fyra tävlingar på fyra år.

Här är toppen av världsrankingen

Här är svensktoppen

Mer från samma ämne

Läs också

2026 U.S. OPEN - Round Three
Tournytt

Scheffler: ”Lite av en gissningslek”

Världsettan har chansen kvar att fullborda sin Career Grand Slam.

2026 U.S. OPEN - Round Three
Tournytt

Ljuset i mörkret – spelet från tee

Men det försvinner slag in mot och på greenerna.

2026 U.S. OPEN - Round Three
Tournytt

Publikfiaskot – halvtomt när ledarbollen kom in

Ledaren avslutade i halvmörker och med halvtomma läktare.

Superrond av Svensson – jagar toppen i Texas

Jesper Svensson öppnade med 63 slag i Texas – trots att han knappt visste om han kunde spela.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Stor ranking – LIV-spelarna som ingen vill ha

Kommer att bli ett gigantiskt pussel för tourerna att lägga. Vilka hamnar var?

Åberg jagar segern i Texas

Ett slag bakom MacIntyre inför sista ronden.

Hovland kritisk till PGA Tours hantering av LIV-spelare

Viktor Hovland välkomnar återvändande stjärnor – men ifrågasätter PGA Tours linje efter LIV-avhoppen.

Lämnar PGA Tour för LIV Golf

Byeong-hun An lämnar PGA Tour och blir ny kapten i LIV Golf-laget Korean GC.