Hoppa till innehåll

Första mexikanska spelaren i Presidents Cup

Presidents Cup är lagmatchen mellan USA och övriga världen förutom Europa. Nu får Mexiko sin första representant.

CM Hellsten

Vartannat år möts Europa och USA i Ryder Cup och senaste mötet var hösten 2018 i Paris där fansen på läktarna bar fram hemmalaget till seger.
Nästa Ryder Cup avgörs på majorbanan Whistling Straits i amerikanska delstaten Wisconsin 2020.

Tiger och Els kaptener i Presidents Cup

Första mexikanska spelaren i Presidents Cup
Klicka på bilden för att komma till rankingen.

USA laddar som vanligt upp med att spela Presidents Cup som avgörs mellan varje Ryder Cup.
Presidents Cup är en match mellan USA och övriga världen förutom Europa.
Turneringen startade 1994 och jänkarna har vunnit 10 av 12 gånger. 2003 på sydafrikanska Fancourt blev det oavgjort och 1998 är enda tillfället som motståndarna segrat.

Då avgjordes Presidents Cup på Royal Melbourne.
13–15 december återvänder lagmatchen till banan i Australien.

HELLSTEN: Ersätt Presidents Cup med… United Nations Cup!

Första mexikanska spelaren i Presidents Cup
Klicka på bilden för att komma till rankingen.

Abraham Ancer slutade tvåa, ett slag bakom vinnaren Patrick Reed, i den första FedExCup-turneringen The Northern Trust.
Silverplatsen räckte för att säkra en plats i Presidents Cup och Abraham Ancer (rankad 39:a i världen) blir därmed första spelaren från Mexiko i lagmatchen.
– Det var ett av mina stora mål den här säsongen. Det kommer att bli en upplevelse och något jag aldrig glömmer, säger Abraham Ancer till Golf Channel.

28-åringen föddes av mexikanska föräldrar i Texas och har även ett amerikansk medborgskap men kommer att representera övriga världen i Presidents Cup.
Ernie Els är kapten för hemmalaget och Tiger Woods coachar USA.


Mer från samma ämne

Läs också

golfspelarna will mcgee och annika sörenstam
Tournytt

Toursvepet – tung avslutning för Team Annika

Så gick det i årets sista tourtävlingar.

liv golf-flaggor vajandes i vinden
Tournytt

OWGR-chefen om LIV Golf: Besked dröjer

LIV Golfs beslut att gå över till 72 hål från 2026 kan stärka ligans ansökan om världsrankingpoäng, men något beslut är ännu inte fattat.

golfspelaren annika sörenstam med sin son will mcgee under en presskonferens
Tournytt

Sörenstam erkänner: Förlorar nu mot sonen

Golfikonen Annika Sörenstam har fått vänja sig vid en ny roll – den här sommaren har sonen Will, 14, slagit henne för första gången på golfbanan.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.