Hoppa till innehåll

Följ svenskarna sista ronden – Åberg i Featured Groups

Åberg får jaga topplacering tillsammans med Reitan.

Med en rond kvar av årets sista herrmajor leder världsettan, Scottie Scheffler, fyra slag före Haotong Li från Kina. Engelsmannen Matt Fitzpatrick är ensam trea på nio under par och fyra spelare, bland dem, Rory McIlroy, delar fjärdeplatsen på åtta under par.

Ludvig Åberg är bästa svensk på delad 14:e plats, fem under par och nio slag bakom Scheffler.

Jesper Svensson är på delad 34:e plats på två under par och Henrik Stenson är delad 44:a på ett under par. Sebastian Söderberg hade en tyngre lördag och delar 66:e plats på fem över par.

Under sista ronden är Söderberg först ut av svenskarna klockan 09.50 tillsammans med amerikanen Andrew Novak. Åberg går klockan 14.05 tillsammans med norrmannen Kristoffer Reitan.

Åberg och Reitan är en av söndagens Featured Groups, som följs av kameror hela vägen.

Ledarbollen med Scheffler och Li slår ut klockan 15.30.

Här är de mest intressanta bollarna under söndagens avslutningsrond:

StarttidSpelareSpelare
09.50Sebastian SöderbergAndrew Novak
10.10Antoine RoznerViktor Hovland
11.05Thomas DetrySepp Straka
11.35Maverick McNealyHenrik Stenson
12.20Jesper SvenssonThriston Lawrence
12.50Justin ThomasTommy Fleetwood
14.05Ludvig ÅbergKristoffer Reitan
14.40Rasmus HøjgaardRobert MacIntyre
14.50Nicolai HøjgaardRussell Henley
15.00 Xander SchauffeleTyrrell Hatton
15.20Rory McIlroyMatt Fitzpatrick
15.30Haotong LiScottie Scheffler

The Open sänds i Viaplay/V Sport Golf och här hittar ni veckans TV-tider

Mer från samma ämne

Läs också

Adam Wallin
Tournytt

Svenskarna kvar på rätt sida i Tourfinalen

Blomstrand och Wallin spelar tillräckligt bra på Mallorca.

Kim Campbell
Tournytt

PGA Tour-spelarnas tabbe på sluthålet

Glömde grundprincipen – båda straffades med dubbelbogey

Henrik Stenson Simmons Bank
Tournytt

Ny kanonrond av Stenson – tvåa i Arkansas

Gjorde nio birdies första ronden för 65 slag.

Följ Åberg och Scheffler i Tour Championship

Kanonboll för Åberg under andra dagen i Tour Championship.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Så stor segerchans har Åberg

Bara tre spelare har större segerchans än Åberg, enligt Datagolf.

Martin Strömberg

Åberg med Hovland tredje ronden

Då startar svenskarna under lördagen i Memphis.

Åberg uppåt på världsrankingen

Klättrar fyra placeringar efter ännu en fin major.

The Open-tempen, dag 3

Ska Burns äntligen skriva in sig i historieböckerna?