Hoppa till innehåll

Fem svenskor i Solheim Cup

Madelene Sagström och Caroline Hedwall fick varsitt wildcard av den europeiska kaptenen Suzann Pettersen vilket innebär att hela fem svenska spelare representerar Europa på spanska Finca Cortesin den 22-24 september.

Svensk Golf

Europas 12-mannalag blev komplett under tisdagskvällen då Pettersen presenterade sina fyra kaptensval. Linn Grant, Anna Nordqvist (spelande vicekapten) och Maja Stark var redan kvalificerade sedan i söndags. Pettersen valde alltså sedan att ta med ytterligare två svenskor. För Madelene Sagström blir det hennes tredje Solheim Cup medan Caroline Hedwall gör sin femte Solheim Cup-start, men det första sedan 2019. Under 2013 års match blev Hedwall historisk då hon blev första spelare att vinna sina samtliga fem matcher.

– Madelene var ett givet val då hon hela tiden varit med och jagat en direktplats med de andra åtta som kvalificerade sig. Hon har dessutom erfarenhet och är en stark lagspelare. Jag kan inte tänka mig en mer tävlingsinriktad spelare än Caroline och jag är glad över att ha med henne i laget. Hennes facit i Solheim Cup är fantastiskt och hon kompletterar övriga spelare bra, sa Pettersen om sina val.

Svenskorna själva var naturligtvis överförtjusta över att få varsitt wildcard.

– Det ska bli jättespännande. Det är min favorittävling och jag kan inte vänta på att veckan ska börja, sa Hedwall i ett pressmeddelande.

– Jag är superstolt och hedrad över att bli vald av Suzann. Att få spela mitt tredje Solheim och mitt första hemma i Europa är något jag drömt om länge, sa Sagström.

Övriga två wildcards gick till skotska Gemma Dryburgh och danska Emily Kristine Pedersen.

De tolv spelarna som ska representera Europa på Finca Cortesin den 22-24 september är alltså som följer:

  • Céline Boutier, Frankrike
  • Maja Stark, Sverige
  • Charley Hull, England
  • Georgia Hall, England
  • Linn Grant, Sverige
  • Carlota Ciganda, Spanien
  • Leona Maguire, Irland
  • Anna Nordqvist, Sverige
  • Madelene Sagström, Sverige
  • Emily Kristine Pedersen, Danmark
  • Caroline Hedwall, Sverige
  • Gemma Dryburgh, Skottland

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren bryson dechambeau i ljusa golfkläder
Tournytt

DeChambeau kritisk: ”Inte vad vi skrev på för”

Inför 2026 byter LIV Golf från 54 till 72 hål. Bryson DeChambeau är tveksam – trots stöd från andra stjärnor.

Moutai Singapore Open - Round Two
Tournytt

LIV Golf League flyttar in på Viaplay – så ser du Hellgren i debuten

TV-tider för LIV Golf Leagues säsongspremiär i Saudiarabien.

golfspelaren jon rahm i rosa golfkeps och svart golfpiké
Tournytt

DP World Tour kan slopa böter för LIV-spel

DP World Tour utreder att slopa böter för spel i LIV Golf. Jon Rahm välkomnar dialogen.

Fyra svenskor i veckans LPGA-tävling

Så ser du BMW Ladies Championship: Maja Stark, Linn Grant, Madelene Sagström och Ingrid Lindblad är alla med i fältet.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Tung lördag för svenskorna – Nordqvist bäst i blåsten

Madelene Sagström föll kraftigt på ledartavlan, Linn Grant tappade mark och Anna Nordqvist avancerade en plats – en tuff dag i vinden på Royal Porthcawl.

Roger Andersson

Toursvepet – Alla svenskor över par i Evian Championship

Följ de svenska spelarna runt om i tourvärlden här i Toursvepet.

Starks jättelyft på Rolex Rankings

Ny världssexa på senaste världsrankingen.

Sex svenskor i U.S. Women’s Open

Dags för ny major! Här är de svenska spelarna som ska jaga majorframgång på Erin Hills.

Svensk Golf