Hoppa till innehåll

Europa leder inför singelmatcherna

Vände och vann eftermiddagspasset på söndagen.

Efter söndagens inledande foursomematcher där USA tog tre poäng mot Europas enda var känslan att hemmafördelen började märkas av. Men Europa bet tillbaks på eftermiddagen och trots att det länge var mycket rött på ledartavlan vände man och tog en knapp seger i fyrboll-delen med 2,5 mot USA:s 1,5.

Inför de tolv singlarna är altså ställningen 9-7 i Europas favör.

Den irländska rookien Leona Maguire har fått stort förtroende av kapten Catriona Matthew och som Maguire har levererat. Hon och Mel Reid tog Europas enda seger i foursome på söndagen och sedan lyckades samma duo knipa en halv poäng genom att vinna sista hålet i sin eftermiddagsmatch.

Det var en synnerligen välspelad match där amerikanska rookien Jennifer Kupcho sänkt några otroliga puttar och även hålet en birdiechipp på 17:e hålet. Men Mel Reids delikata inspel till den undangömda flaggan på 18:e hålet gav en birdie och delning.

Maguire är den enda spelare i bägge lag som gått fyra matcher hittills och hon har tagit 3,5 av 4 möjliga poäng.

– Man vet aldrig hur man ska reagera när man lyfts in i en sån här lagspelssituation men jag måste säga att jag älskar match och har haft fantastiska dagar, sa Maguire.

Både Anna Nordqvist och Madelene Sagström stod över eftermiddagens matcher men våra danska grannar skötte sig med den äran. Nanna Koerstz Madsen tog sin första poäng när hon och Carlota Ciganda vände sin match och besegrade Jessica Korda och Megan Khang med 1/0 och i sista matchen vann Emily Pedersen tillsammans med Charley Hull med siffrorna 4/2.

Inför singelmatcherna har Europa alltså gett sig en ledning med två poäng och man behöver därmed ta fem poäng för att behålla Solheim-bucklan under måndagens avslutande tolv singlar.

Resultat, fyrboll, söndag: Europa 2,5 – USA 1,5

Yealimi Noh/Mina Harigae (USA) besegrade Celine Boutier/Sophia Popov (EUR) 3/1

Carlota Ciganda/Nanna Koerstz Madsen (EUR) besegrade Jessica Korda and Megan Khang (USA) 1/0

Mel Reid/Leona Maguire (EUR) delade med Jennifer Kupcho/Lizette Salas (USA)

Charley Hull/Emily K. Pedersen (EUR) besegrade Danielle Kang/Austin Ernst (USA) 4/2

Totalställning: Europa 9 – USA 7

Mer från samma ämne

Läs också

Adam Wallin
Tournytt

Svenskarna kvar på rätt sida i Tourfinalen

Blomstrand och Wallin spelar tillräckligt bra på Mallorca.

Kim Campbell
Tournytt

PGA Tour-spelarnas tabbe på sluthålet

Glömde grundprincipen – båda straffades med dubbelbogey

Henrik Stenson Simmons Bank
Tournytt

Ny kanonrond av Stenson – tvåa i Arkansas

Gjorde nio birdies första ronden för 65 slag.

18 tankar efter Solheim Cup 2026

Anna Nordqvists Europa med Linn Grant och Maja Stark i spetsen vann på hemmaplan. Här är 18 tankar efter dramat på Bernardus Golf.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Nordqvist, Grant, Stark – Europa vinner Solheim Cup!

Europa har gjort det. Efter ett dramatiskt singelavgörande besegrar Anna Nordqvists lag USA och vinner Solheim Cup.

Europa vinner Solheim Cup! Så gick det i singelmatcherna

Tolv singlar avgör Solheim Cup. Här följer du samtliga resultat från söndagens avgörande på Bernardus Golf.

Ingen vila för succésvenskorna – starttider för lördagens fyrbollar

Maja Stark och Linn Grant får ingen vila. Efter två raka segrar tillsammans spelar svenskorna sin första Solheim Cup-fyrboll ihop.

Spansk superputt räddade Europas fredag – lika inför lördagen

Carlota Ciganda räddade Europa i fredagens sista match. En medellång parputt på 18:e säkrade en halv poäng – och 4–4 inför lördagen.