Hoppa till innehåll

ET-spelare upprörda över rankingbeslut: ”Oförståeligt!”

Trots att det bara är amerikanska tourerna som startar nästa vecka kommer världsrankingen dra igång, vilket inte uppskattas av alla spelare.

Jesper Johansson

I och med att PGA Tour och Korn Ferry Tour drar igång igen under nästa vecka ska även världsrankingen starta upp. Men coronapandemin gör att världens andra tourer fortfarande inte kan spelas. Därför blir det någon månads glapp vilket ger spelarna i USA en fördel – då motståndet inte kan spela in några poäng.

Spelarna i USA får sex tävlingsveckor mer än spelarna i Europa, vilket i slutändan skulle kunna fälla avgörande när det kommer till platser i majortävlingar, WGC-tävlingar och liknande.

LÄS MER: Världsrankingen drar igång nästa vecka

Det här har fått flera europeiska spelare att ilskna till och uttrycka sina känslor via Twitter.

https://twitter.com/MikeMlv/status/1268188133302075393
https://twitter.com/hendygolf/status/1268196027741483009

OWGR har i samband med sitt uttalande att starta igång världsrankingen också meddelat att de andra spelarna kommer att kompenseras rent poängmässigt. Hur det ska gå till är fortsatt oklart.

Mer från samma ämne

Läs också

liv golf-flaggor vajandes i vinden
Tournytt

OWGR-chefen om LIV Golf: Besked dröjer

LIV Golfs beslut att gå över till 72 hål från 2026 kan stärka ligans ansökan om världsrankingpoäng, men något beslut är ännu inte fattat.

golfspelaren annika sörenstam med sin son will mcgee under en presskonferens
Tournytt

Sörenstam erkänner: Förlorar nu mot sonen

Golfikonen Annika Sörenstam har fått vänja sig vid en ny roll – den här sommaren har sonen Will, 14, slagit henne för första gången på golfbanan.

golfspelarna bryson dechambeau och rory mcilroy på en grön golfbana
Tournytt

McIlroy: ”Trodde att Bryson skulle vara det största hindret”

Rory McIlroy öppnar upp om den mentala kampen bakom Masters-triumfen på Augusta National.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.