Hoppa till innehåll

Engström kritisk mot rondtiderna: ”För långa”

Julia Engström är kritisk mot rondtiderna på LET och LPGA.

CM Hellsten

2018 blev Julia Engströms stora genombrott på den globala golfscenen. Som 17-årig nykomling blev det fyra topp-15-placeringar på Ladies European Tour och framåt hösten utsågs hon till Årets rookie.

Julia Engström gästar Svensk Golf Podcast avsnitt #34 och berättar där bland annat hur det går att kombinera en proffssatsning utomlands med gymnasiestudier i Halmstad.

Svensk Golf Podcast: Supertalangen Julia Engström: ”Jag har förtjänat detta”

Julia Engström tycker även till om rondtiderna på Ladies European Tour.
– De är för långa. Det är samma på LPGA.

Vad beror det på?
– Alla lägger väldigt mycket tid på beslut och så är det mycket snack med caddies och det överanalyseras ibland. Speciellt när caddien ska sikta in dig och stå bakom och säger att: ”nu siktar du fel” och så börjas det om. Så det är bra att den regeln tagits bort från och med 2019. Förhoppningsvis leder det till kortare rondtider. Dessutom är det nu mindre tid att leta boll.

Här nedan kan du lyssna på hela avsnittet: 


Mer från samma ämne

Läs också

lag europa i ryder cup 2025
Tournytt

Så kvalar spelarna in till Ryder Cup 2027

Nu startar jakten på en plats i Europas Ryder Cup-lag. Här är kvalsystemet och poängen som står på spel.

justin rose slår ett golfslag ur en sandbunker på en golfbana
Tournytt

Rose bollskämt efter historiska majorsegern

Shiho Kuwaki blev först att vinna en major med en gul golfboll. Då skämtade Justin Rose om att det var dags att byta bollfärg.

golfspelaren alex norén i vit golfkeps
Tournytt

Sista chansen – så ser du Wyndham Championship

PGA Tour avslutar den vanliga säsongen i North Carolina. Tre svenskar jagar viktiga placeringar inför FedExCup-slutspelet.

Viktigaste tourtävlingarna 2026

Tävlingskalender med årets största golftävlingar.

Svensk Golf

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Örtengren historisk på Hills

Slog alla proffsen efter imponerande spel på Hills.

Roger Andersson

Svenska stjärnor väljer bort Hills Ladies Open

Trots att Hills Ladies Open är årets enda LET-tävling i Skandinavien väljer de största svenska stjärnorna bort tävlingen. Endast Ingrid Lindblad kommer till start, medan namn som Linn Grant, Anna Nordqvist och Madelene Sagström satsar vidare på LPGA.

Roger Andersson

Sänds i SVT – men LPGA-svenskorna kan utebli 

Svenska LET-tävlingen saknar storstjärnor och huvudsponsor.

Tommy Jeppsson

Schauman, Hallberg och Bohlin förlänger

Senaste nytt från golfklubbar och golfbranschen.

Svensk Golf