Hoppa till innehåll

En putt för Europa

”The Greatest Under the Sun” – en historia om två svenska golfvänner

Finca Cortesin En flickdröm var skapad.

Två tjejer i de yngre tonåren – med golfen som det gemensamma intresset, annars med skilda intressen – kallades till det svenska landslagets framtidsläger.
Linn Grant, Maja Stark och ytterligare tio svenska golftalanger lyssnade på sin nya coach Fredrik Wetterstrand:
– Ni kan alla en dag få spela Solheim Cup. Alla tolv. Ni skulle tillsammans kunna bilda ett helt europeiskt lag, sa Wetterstrand.
– Det är inte förutbestämt vilka spelare som blir bäst i världen. Alla ni kan bli det om ni jobbar ännu hårdare än alla andra.

Maja och Linn hade förstått och fick ett gemensamt mål när de hade träffats för första gången.

”Jag fick en dröm att en dag få spela i Solheim Cup – men jag var alltid sämst av alla i laget”, har Maja sagt.

Hon var idrottstjejen med supertalangen att hantera en golfboll, alltid ute på banan i Abbekås med sin bror och hans kompisar. Konsten att också träna – att nöta in tekniken, bollflykten, förståelsen för svingen – fick hon ta tag i när livet fortsatte på Riksidrottsgymnasiet i Helsingborg.
I samma årgång, 99:orna, gick Linn Grant.
Och för den delen även Ludvig Åberg, nästa veckas Ryder Cup-spelare.

Vägen fortsatte på amerikanska college och med flera vunna amatörmästerskap för Sverige.

Det första guldet vanns i flick-EM, European Girls Championship, på St Laurence Golf i Finland. Det var 2017. Året tidigare blev det silver i Oslo.
– Linn och Maja spelade i kvartsfinalen och vann i särspel på det 20:e hålet, minns Fredrik Wetterstrand. Det var troligen deras första match ihop.

I varje mästerskap fick de sedan spela en match tillsammans. De förlorade aldrig.

Pappa John Grant lockade sin dotter Linn och hennes kompis Maja att spela den klassiska amatörtävlingen Sunningdale Foursomes i England. De vann tävlingen. Även medlemmarna på anrika Sunningdale Golf Club tog de unga svenska tjejerna till sina hjärtan.

Framtidslägret för ett decennium sedan gjorde dem motiverade, med förståelsen och inställningen att allt är möjligt. 
Andra överlevnadsläger och hårt arbete, både svingtekniskt och analytiskt, har gjort dem starka. 

Nu har de vunnit på alla de största tourerna i USA och Europa. Linn även i Sydafrika och på herrarnas DP World Tour, som historisk vinnare av Scandinavian Mixed förra sommaren.

Deras platser i årets Solheim Cup var tidigt givna.

Europeisk eufori

Vid 13-tiden lördagen den 23 september står de tillsammans på det 18:e hålets fairway på Finca Cortesin.
Maja har nyss sänkt en lång putt inför en euforisk publik. Hon har gått den korta promenaden till 18:e tee för att följa upp med en perfekt slagen drive. Deras match är den fjärde och sista. Övriga tre matcher är slut. Alla runt banan följer svenskorna och deras match mot Danielle Kang och Andrea Lee.

Diskussionen inför Linns andraslag startar. Amerikanskorna har lagt upp sig med ett säkert klubbval, inte tagit risken att gå för greenen på två slag. Riskerna på detta avslutande par 5-hål har ansetts vara för stora: sänkan framför och till höger om greenen, bunkern till vänster, den andra bunkern till höger.
– Jag går för det, föreslår Linn.
– Gör det. Jag har känt mig bra i bunkerspelet. Om jag inte får en eagleputt kommer vi att fixa det ändå, svarar Maja.

Ungefär så gick snacket.
Vi ska inte förlora det här. Vi ska inte dela matchen. Vi ska vinna.

I full frihet slår Linn en hård spoon. Bollen landar i den vänstra bunkern.
Maja slår sitt slag med kontroll men ser den rinna förbi hålet. Returen blir lurig. Putten är relativt kort men absolut inte given. Den gäller matchseger i ett av Solheim Cups hittills viktigaste lägen.

En miss och delning av matchen – bara en halv poäng efter en fyra timmar lång kamp – skulle svida.
Linn sänker putten och flyger ett högre glädjehopp än någon annan.

Tlllsammans har två vänner vunnit en poäng för sin kontinent i damgolfens största event. Detta inför Fredrik Wetterstrands och ytterligare ett antal tusen åskådares ögon under den andalusiska solen. 

”The Greatest Under the Sun”, lyder parollen i Solheim Cup 2023.

En flickdröm har upplevts.

Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren viktor hovland, järnklubba, ljusa mönstrade golfkläder
Tournytt

Hovland kritisk till PGA Tours hantering av LIV-spelare

Viktor Hovland välkomnar återvändande stjärnor – men ifrågasätter PGA Tours linje efter LIV-avhoppen.

två män vid ett podium och en pokal
Tournytt

LIV Golf får världsrankingpoäng – men!

OWGR ger grönt ljus från 2026. Beslutet välkomnas – men väcker också kritik.

golfspelaren bryson dechambeau i ljusa golfkläder
Tournytt

DeChambeau kritisk: ”Inte vad vi skrev på för”

Inför 2026 byter LIV Golf från 54 till 72 hål. Bryson DeChambeau är tveksam – trots stöd från andra stjärnor.

Världstvåan vann utan att spela

Sista ronden ställdes in på grund av kyla – Korda segrare igen efter ett drygt år.

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Grant bästa svenska i Florida

Hårda vindar gav höga scorer under lördagen på lake Nona.

Lindblad två slag från täten

Delar femteplatsen efter två raka 69-ronder i Florida.

Svenskorna bra med i LPGA:s ”smygstart”

Linn Grant är tvåa och Ingrid Lindblad åtta efter första rundan när LPGA-touren inledde säsongen i Florida.

Linn Grant redo för ny säsong och majorår

Linn Grant är en av fem svenskor som drar igång LPGA-säsongen i veckan. På PGA-mässan förra veckan pratade hon om kommande säsong och majors.

Svensk Golf