Hoppa till innehåll

”Den bästa upplevelsen jag varit med om!”

Junior Ryder Cup är avgjord och USA gick vinnande ur matchen. Men lika glad för det är Amanda Linnér, som var en av årets deltagare i den prestigefyllda matchen.

Jesper Johansson
”Den bästa upplevelsen jag varit med om!”

Genom åren har många stora spelare deltagit i Junior Ryder Cup och ofta har vi sett svenskar representera Europa. 

Årets upplaga av tävlingen var inget undantag då både Ingrid Lindblad och Amanda Linnér spelade på Golf Disneyland utanför Paris.

Matchen vanns av USA med 12,5 poäng före Europas 11,5 men trots förlusten var Amanda Linnér glad.
– Det har varit helt fantastiskt, verkligen. Den bästa upplevelsen jag varit med om. Det har varit superkul att representera Europa och lära känna nya människor, säger Linnér till svenskgolf.se/wp.

Under onsdagen fick spelarna som deltagit i Junior Ryder Cup spela sex hål på den riktiga banan, Le Golf National, och enligt Linnér är det vissa saker som skiljer de båda tävlingarna åt, bland annat publiksiffran.
– Visst, det var lite publik när vi spelade men inte alls som det kommer vara i Ryder Cup. Jag står och tittar på läktaren på första tee just nu och den är enorm. Jag pratade med Stenson nyss som sa att den var fylld till ungefär fem procent, men det är fortfarande väldigt mycket folk.


Efter att de sex hålen spelats under onsdagen blir det sedan att komma tillbaka under veckan för att titta på den stora matchen mellan Europa och USA. Då kommer Linnér och de andra få se några golfare de nu har hälsat på.
– Vi har pratat med några och tagit i hand med Tiger Woods. Sedan har vi pratat lite med de svenska spelarna också. Min stora idol har alltid varit Rory McIlroy så att få träffa honom skulle vara kul.

Om Amanda Linnér inte får träffa Rory McIlroy lär hon ändå se tillbaka på Junior Ryder Cup-veckan med härliga känslor, även fast hon själv inte spelade speciellt bra. Under veckan lyckades hon inte vinna en enda match.
– Jag hade en riktigt jobbig vecka. Det var ett knackigt spel tyvärr och jag hade problem in mot green.
– Men jag gjorde mitt bästa och hade verkligen jättekul, säger Amanda Linnér.



Mer från samma ämne

Läs också

golfspelaren bryson dechambeau i vit golfkeps och blå golfpiké
Tournytt

LIV-bossen om DeChambeau: ”Jag är inte säker”

Bryson DeChambeau saknar nytt kontrakt – samtidigt jagar LIV Golf nya investerare inför 2027.

golfspelaren ludvig åberg i golfkläder på en golfbana
Tournytt

5 slag som gav Åberg miljoner – eller gjorde de det?

Vi fastnar gärna vid misstagen – eller de briljanta slagen. Men över 72 hål är det helheten som avgör.

golfspelaren phil mickelson gör tummen upp åt publiken på en golftävling
Tournytt

Kommer Mickelson någonsin tillbaka?

Phil Mickelson missar ännu en LIV-tävling och frågan växer: när, eller om, kommer han tillbaka? Är PGA Championship i fara?

Så mycket har Åberg spelat in i karriären

Det kostar att ligga på topp – men inkomsterna är därefter. Här är Ludvig Åbergs prispengar hittills.

Svensk Golf

Nyhetsbrev

Missa inga golfnyheter! Genom att prenumerera på vårt nyhetsbrev får du daglig koll på vad som händer i Golfvärlden och Golfsverige.

Furyk om andra chansen – ska ta tillbaka pokalen

Jim Furyk tar över USA inför Ryder Cup 2027 – och siktar på revansch i Irland.

Så får du Ryder Cup-biljetter – om du har råd

Biljetterna till Ryder Cup 2027 är släppta – men prislappen väcker starka reaktioner bland fans.

Ny Ryder Cup-match i paragolf

Europa möter USA i paragolf under Ryder Cup 2027 – ett steg mot en mer inkluderande golf.

Charley Hull: ”Jag är inte en lagspelare”

Charley Hull öppnar upp om Solheim Cup: lagspel är en utmaning för den engelska världsstjärnan.